Верстапен изравни пред родна публика рекорд по победи

20:02 - 27 Август 2023
3031

Шампионът Макс Верстапен изравни рекорда в историята на Формула 1 по поредни победи, след като спечели състезанието за Гранд при на Нидерландия на пистата "Зандвоорт". Вярната "оранжева армия" подкрепя своя сънародник и любимец през цялото време на продължилото два часа и половина състезание, за да съпреживее 9-ия му пореден успех във Формула 1. Толкова е постигал единствено досегашният едноличен рекордьор Себастиан Фетел през 2013 г.

Верстапен също така постигна третата си поредна победа пред родна публика на "Зандвоорт", въпреки че надпреварата бе доста тежка заради атмосферните условия.

Дъжд на старта наложи още след втората обиколка пилотите поетапно да влизат в боксовете за смяна на гуми. Лекият дъжд спря малко по-късно и след 9-ата обиколка се наложи отново да се слагат гуми за суха писта.

Ситуацията отново се усложни, след като в 15-ата обиколка заръмя отново, а малко по-късно Логан Сарджънт ("Уилямс") се удари в стена с болида и се наложи влизането на кола за сигурност на пистата. При рестарта Верстапен направи чудесен старт и не позволи на съотборника си в "Ред Бул" Серхио Перес да го задмине, след което пое контрола върху състезанието.

В 63-ата обиколка обаче ливна силен дъжд, а малко след това Гуан Джоу ("Алфа Ромео") също разби болида си, но остана невредим. Това, заедно с изливащия се порой, наложи ново забавяне от около 45 минути. При последвалия рестарт Верстапен показа отново най-голяма съобразителност и не допусна изненади до финала.

По този начин той се доближи още повече до своя рекорд от победи за сезона от м.г. - 15, като до момента вече има 11. След него финишира Фернандо Алонсо, а трети стана Пиер Гасли, след като Серхио Перес бе наказан към края с 5 секунди заради превишена скорост в бокса. За Гасли това бе първи подиум откакто е пилот на "Алпин".

"Настръхнах още на химна преди старта. Въпреки лошото време днес, феновете не спираха да ме подкрепят. Беше невероятна атмосфера", коментира Верстапен след успеха.

В генералното класиране той води вече с 314 т., пред Серхио Перес (189), Фернандо Алонсо (168), Люис Хамилтън (156) и др.

При конструкторите Ред Бул" е още по-убедителен лидер с 528, пред "Мерцедес" (247), "Астън Мартин" (215) и др.