Виктор Чучков показва „Преосмислена истина“ с фотографии от България и чужбина
Доля Гавански, Руши Видинлиев и Захари Бахаров застават пред обектива на режисьора

Режисьорът Виктор Чучков представя втора фотографска изложба. Тя е озаглавена „Преосмислена истина“ и ще бъде подредена в столичната галерия One Gallery от 17 януари до 15 февруари. Куратори на експозицията са Георги Богданов и Борис Мисирков.
Във фотографиите участват Рушен Видинлиев, Доля Гавански, Сузане Оуест, Норман Болман, Йокей Емерс, Борис Ван Северен, Захари Бахаров и др.
Изложбата представя 41 фотографии, снимани в период от няколко години на различни места в Европа и България. От екипа посочват, че изложбата се базира на период от няколко години (2015-2018), в които той подготвя и снима втория си пълнометражен игрален филм „18% сиво“ по едноименния роман на Захари Карабашлиев. Филмът е сниман в Англия, Белгия, Германия и България от международен екип от 7 държави и актьори.
Именно това своеобразно пътешествие и наблюдение над процесите, нюансите и обстановката на различни места, особено Великобритания след Брекзит, дава тласък на артистичните импулси на автора, разказват те.
„Всичко това ме провокира и усили чувствителността ми към околния свят в този период. Фотоапаратът ми беше неотлъчно с мен, снимах и се опитвах да запечатам вълнуващи моменти от заобикалящия ме живот. Тoва се превърна в дълбоко лично преживяване“, казва Виктор Чучков по повод изложбата.
Организаторите разказват, че идеята за изложбата „Преосмислена истина“ се ражда шест години след филма, като тя е одобрена за участие в престижното Виенско биенале на фотографията „Foto Wien 2023“. Тогава Виктор Чучков е поканен от българския културен институт във Виена „Дом Витгенщайн“ да представи проекта си там. Той пише концепцията за конкурса заедно с актрисата и съсценарист на филма Доля Гавански, а куратори на изложбата са утвърдените български кинооператори, режисьори и фотографи Борис Мисирков и Георги Богданов. Събитието тогава обединява 90 музея, културни центрове и галерии във Виена, припомнят от екипа.
"Не съм сигурен дали можем да се доверим напълно на една фотография като автентично представяне на човек или някакво събитие, тъй като всичко зависи от гледната точка на автора и контекста, в който е направена снимката. Всяка фотография може да бъде манипулирана по някакъв начин, може да насочи начина, по който я виждаме. Дори изборът на тема е намеса.
Като цяло киното търси правдоподобни човешки преживявания или определени истини в рамките на параметрите на една история. Същото се случва и във фотографията.
И все пак киното или фотографията могат дълбоко да ни преместят отвъд научните обяснения. Интересно е да се изследва каква е истинската истина зад един портрет, зад лице, зад момент в пространството и времето… Нещо, което „звучи вярно“ за зрителя. Може би това е силата на фотографията или на визуалните изкуства – недоизказаното – да бъде оставено на въображението на зрителя да запълни празнините, диалога – между различните моменти във времето", споделя Виктор Чучков-син.
Виктор Чучков-син е режисьор, продуцент и фотограф. Носител на специалната награда на журито на Международния кино фестивал в Москва (1981) за главната си роля в „Йо-хо-хо“ на режисьора Зако Хеския, на деветгодишна възраст Виктор съчетава актьорско майсторство с дългогодишното си обучение в Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ и по-късно завършва кинорежисура в НАТФИЗ при акад. Людмил Стайков.
Заедно с брат му Борислав основават продуцентската компания „Чучков Брадърс“. Компанията е продуцирала и копродуцирала редица международни и български продукции, селектирани на фествилите в Кан, Берлин, Венеция, Трайбека. Имат и заснети близо 300 реклами. Виктор Чучков дебютира в киното като режисьор с филма „Tilt” (2011), който е селектиран и награждаван на над 30 престижни фестивали по света. Вторият му режисьорски пълнометражен филм е „18% сиво“ (2020) по романа на Захари Карабашлиев.
Последният телевизионен сериал на Виктор като режисьор е „Алея на славата“ (2023) за NOVA и за същата телевизия през 2024 г. е режисьор на мини сериала „Майките“ (в постпродукция) по едноименния роман на Теодора Димова. В момента е в снимки по документалния си филм „Блокът“. През 2015 г. се състои дебютната му фотографска изложба Short cuts ( Vivacom Art Hall, София).