Висши политици в Иран искат премахване на нравствената полиция

Хаменей засега не е показал никакви признаци, че ще премахне изискването за носене на хиджаб

Свят
12:10 - 19 Октомври 2022
1937
Висши политици в Иран искат премахване на нравствената полиция

Няколко висши политици в Иран, които поддържат умерена и реформистка политика, вече изразяват по-голяма близост спрямо протестиращите и искат преразглеждане на съществуването на нравствената полиция и на закона за задължителния хиджаб.

Отказът на върховния лидер Али Хаменей да отстъпи по отношение на хиджаба вероятно ще доведе до разцепление сред политическия елит, гласи оценката на американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).

Пенсионираният генерал от Иранската революционна гвардия (КСИР) Хосейн Алаи изрази съпричастност към някои оплаквания на протестиращите и предложи премахване на моралния патрул на 18 октомври. Изказването на Алаи последва думите на няколко умерени политици, които заеха подобна позиция през последните дни. Трима реформатори поотделно предложиха реформи за справяне с общественото недоволство на 17 октомври.

А бившият председател на парламента Али Лариджани заяви, че Командването на правоприлагащите органи (КОП) и организацията "Басидж" (една от съставните части на Революционната гвардия) не трябва да отговарят за прилагането на закона за задължителния хиджаб.

През 2012 г. Алаи публикува писмо, в което критикуваше режима и Хаменей за потискането на Зеленото движение от 2009 г. Тогава високопоставени командири от КСИР осъдиха действията му и влязоха в дома му, за да обсъдят писмото. Ръководството на Революционната гвардия привидно убеди Алаи да спре да критикува публично режима, но последните му изказвания сочат, че той отново се откъсва от политическите среди и службите за сигурност.

Али Хаменей засега не е показал никакви признаци, че ще премахне изискването за носене на хиджаб от страна на иранките, нито че ще направи някаква отстъпка, а вместо това заема твърда позиция по отношение на протестите.

Припомняме, че масовите демонстрации срещу режима в Техеран започнаха в средата на септември, след като нравствената полиция задържа 22-годишната кюрдка Махса Амини заради „небрежно поставен хиджаб“. Тя почина 3 дни по-късно, след като бе в кома, като семейството ѝ посочва убийство от страна на властите след жесток побой срещу Амини. Режимът отхвърля тези твърдения и заявява, че кюрдката е починала вследствие на „основно заболяване“. Оттогава насам лозунгът "Смърт за диктатора" изпълва улиците в десетки градове, а жените горят забрадките си.

Вчера протести се проведоха в най-малко 9 града, разположени в 8 провинции. Стотици гимназисти и студенти от Кереч, Табриз, Сенендедж, Бабол и Техеран излязоха на улиците и в кампусите на университетите. Имаше коктейли „Молотов“ и огън, както и обиди, насочени към властите, пише ISW.

Междувременно стачките на работниците обхванаха нови райони и икономически сектори. Демонстрациите в сектора, свързан с природния газ и нефтохимията, набраха скорост в седем предприятия в провинциите Бушер, Хормозган и Хузестан в югозападен Иран. Работниците от стоманодобивния сектор в провинция Фарс и тези от завод за гуми в Техеран започнаха стачки на 17 октомври.

Продължаващите репресии показват колко силно режимът е започнал да използва модерни технологии за налагане на социален контрол, добавят още анализаторите. На 18 октомври "Уолстрийт Джърнъл" съобщи, че режимът използва дронове за наблюдение на протестите, както и обществени камери и услуги за доставка на храна, за да проследява и идентифицира протестиращите. Режимът разработва технологии като изкуствен интелект, лицево разпознаване и национален интранет (вътрешна мрежа), за да идентифицира и следи дисиденти и да установи по-голям контрол върху информационното пространство.

Междувременно в персийскоезичен Telegram-канал бяха публикувани инструкции как протестиращите да използват пистолети. В други акаунти се твърди, че те са иззели оръжия от служители по сигурността.

Има и нови индикации, че Иран може да нападне Саудитска Арабия като ответна мярка за предполагаемата роля на Рияд в подклаждането на протестите. На 18 октомври ирански медии разпространиха заплахи на местни официални лица срещу Саудитска Арабия. Притежаваният от ливанската Хизбула вестник Al Ahed News препубликува изявление на командира на КСИР генерал-майор Хосейн Салами, в което той обвинява саудитската страна, че е провокирала бунтове срещу режима. Иракски прокси канал в Telegram публикува подобна заплаха от иранския министър на вътрешните работи - бригаден генерал Ахмад Вахиди, който предупреждава, че действията, засягащи иранската вътрешна сигурност, също ще "застрашат сигурността на целия Персийски залив".