Виж ти: Наталия Киселова от 15 години работи по гей браковете

Председателят на парламента и бившият премиер на Ирландия Лео Варадкар обсъдиха защитата на основните права и равенството пред закона

Новини
14:00 - 07 Април 2025
5016
Виж ти: Наталия Киселова от 15 години работи по гей браковете

По повод 10-годишнината на Фондация GLAS, в партньорство с катедра „Международно право и международни отношения“ на Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и Посолството на Ирландия, вчера се проведе дискусионен форум на тема: „Защитата на основните права и равенството пред закона: какво значение в съвременното общество?“

В центъра на събитието беше участието на Лео Варадкар – бивш министър-председател на Ирландия, известен с активната си роля в утвърждаването на човешките права и демократичните ценности. 

В своето изказване Варадкар подчерта, че отстояването на основните права започва от хората – чрез диалог, настояване и постигане на консенсус. Той припомни ключовите политически реформи, които ръководи в Ирландия – въвеждането на брачното равенство чрез референдум и отмяната на забраната за абортите – като примери за промяна, постигната чрез участие, информираност и солидарност.

„Промяната не е линеен процес, но е възможна – дори в най-консервативните общества“,

заяви Варадкар и допълни, че напредъкът винаги преминава през съпротива, но и чрез чуваемост между различните гласове в обществото.

В рамките на дискусията бяха поставени теми като: забраната на ЛГБТ съдържание в училищата, правото на еднополовите двойки на семейно признание, спазването на Европейската конвенция за правата на човека и ролята на съдебната система в защитата на малцинствата.

Министърът на правосъдието д-р Георги Георгиев акцентира върху необходимостта

темата за равенството да се разглежда с отговорност, без да бъде подлагана на политическа злоупотреба.

Той обърна внимание и на други предизвикателства пред правото – борбата с насилието във всичките му форми.

Председателят на Народното събрание доц. д-р Наталия Киселова обърна внимание на правната необходимост от уредба на личните и имуществени отношения при

еднополовото съжителство – тема, по която работи повече от 15 години.

Тя очерта и други ключови аспекти на равенството пред закона. 

Модератор на форума бе доц. д-р Христо Христев – преподавател по право на ЕС и защита на правата на човека в Юридическия факултет на СУ.

Събитието привлече вниманието на дипломати, народни представители, преподаватели, журналисти, активисти и студенти и се превърна в силен обществен знак за нуждата от открит разговор по теми, които стоят в основата на всяка функционираща демокрация – правото на достойнство, равенство и защита на закона.

По-рано през деня Лео Варадкар се срещна с представители на гражданските организации у нас. Посолството на Ирландия в София бе домакин на среща с над 20 неправителствени организации, по време на която Варадкар сподели опита си по пътя към реализирането на ключови промени в Ирландия – включително утвърждаването на равенството на правата. Той отговори и на въпроси, свързани с бързо променящата се геополитическа среда и ролята на гражданското общество в процесите на демократизация.