ВКС възобнови делото срещу прокурор Константин Сулев
Магистратът е обвинен, че е разследвал тенденциозно Петьо Еврото
Върховният касационен съд (ВКС) възобнови делото за длъжностно престъпление срещу прокурора Константин Сулев, който обвини Петьо Петров-Еврото. Така процесът се връща в градския съд (СГС) за ново разглеждане, пише в решението на върховните магистрати.
Делото е образувано по искане от и.ф. главен прокурор за възобновяване на производството, добавя БТА.
С определение на Софийски градски съд е прекратено делото, образувано по обвинителен акт срещу Константин Сулев. Прокуратура твърди, че Сулев е извършил престъпление в качеството прокурор.
Прокурорът бе обвинен за това, че за времето от 30 май до 1 юни 2023 година, при условията на продължавано престъпление, в качеството си на длъжностно лице, е нарушил и не е изпълнил служебните си задължения с цел да набави облага за Иван Гешев, като не допусне да бъде изнесена информация срещу него в медийното пространство, както и с цел да причини вреда на Петьо Петров и Кристиян Христов.
Съдът обаче прекрати делото, тъй като "поведението на Сулев, описано в обвинението, е несъставомерно и липсва престъпно посегателство по служба".
Съдът приема, че при действията си Константин Сулев е прокурор, орган на власт, а не длъжностно лице. Описаното поведение от страна на Сулев не представлява престъпление, заяви тогава съдебният състав.
Съдебният състав на ВКС приема искането за възобновяване на производството за основателно. В мотивите се посочва, че правомощието на съда за прекратяване на наказателното производство е ограничено само до случаите, когато деянието, описано в обвинителния акт, не съставлява престъпление.
Съдът не може да прекрати наказателното производство, ако прецени, че изложените в обвинителния акт факти сочат към престъпление с друга правна квалификация, мотивират се магистратите.
Те се обосновават, че хипотетично е възможно в следващ етап на съдебното производство прокурорът да измени обвинението или самият съд да приложи закон за същото, еднакво или по-леко наказуемо престъпление без съществено изменение на обстоятелствената част на обвинението.
Според върховните магистрати градският, а след това и апелативният съд, са се произнесели по въпроси, по които не са били оправомощени да се произнесат на този стадий на съдебното производство.
Съдиите от ВКС са на мнение, че въпросите дали Константин Сулев е осъществил деянието като прокурор, определен да наблюдава конкретно наказателно производство, има ли качеството на длъжностно лице, действа ли като орган на власт, заема ли отговорно служебно положение, какви са били служебните му задължения, инкриминираните му правни норми създават ли конкретни задължения за него, или са общи, съдържащи правни принципи и т. н., са все по съществото на делото.