ВМА откри нов симптом, предсказващ тежко протичане на коронавируса

Новини
17:20 - 25 Октомври 2020
16388
ВМА откри нов симптом, предсказващ тежко протичане на коронавируса

Военномедицинска академия (ВМА) откри нов симптом, който предсказва тежко протичане на Covid-19, съобщава здравният портал Скенер.нюз.

Лекарите от ВМА представиха първото българско специализирано изследване на хоспитализирани пациенти с коронавирус.

Специалистите прибавиха към опасния задух и гаденето като маркер за сериозни усложнения. Други алармиращи признаци за проблеми са значителните отклонения в лабораторните показатели на CRP, LDH, феритин, фибриноген, креатинин и ниския процент на лимфоцитите.

Изследването на инфекционистите от ВМА включва само пациенти на болницата, потвърдени, че са зарезени с PCR тестове. Става дума за 138 пациенти, разделени на тежки и среднотежки случаи, като повечето от приетите са мъже (63%). Средната им възраст е 52,9 години. Анализът на случаите обхваща периода март 2020 - юни 2020 година, а изследването е качено в базата на една от най-големите специализирани платформи за наука и медицина PubMed.

Водещите клинични признаци при прием са умора, кашлица и треска, като 79% от хоспитализираните във ВМА са имали температура над 37,5 градуса (най-много от тях - над 38 градуса). Друг чест симптом е главоболието, докато конюнктивитът се среща много по-рядко, но пък 10 от 12 пациенти с този признак са били в тежко състояние.

Всеки втори заразен, който се е оплакал от задух, е прекарал много тежко болестта.

Специалистите успяват да откроят и профила на българския пациент, който преболедува тежко COVID-19. Това е по-възрастен мъж с основна хипертония, сърдечно-съдово, злокачествено или хронично бъбречно заболяване, с признаци на диспнея и гадене.

От 138-те пациенти в проучването 121 са изписани, след като състоянието им се е подобрило. При завършването на проучването 11 пациенти все още са останали на лечение във ВМА, а 6 са починали, като всичките са имали придружаващи заболявания, сред които високо кръвно, сърдечни проблеми, рак, диабет или ХОББ.

При 9 пациенти се е наложило преместване в реанимация, като 8 от тях са били интубирани. От поставените на апаратна вентилация, един е екстубиран и изпратен на домашно лечение след 49 дни на интубация.

"В настоящото проучване не са открити значими данни за антивирусното лечение. Ключови обаче за добър изход са индивидуалният подход към всеки пациент и консервативният вентилационен подход с белодробно-защитна стратегия", обясняват медиците от ВМА.

Те са използвали всички налични към онзи момент терапии, одобрени в световните и родните протоколи за лечение на COVID-19. Например "Хидроксихлорохин" са приемали 32-ма от 138-те пациенти, включени в изследването, но някои от тях са получили ритъмни усложнения, на 24 е даден "Авирон", "Лопинавир/Ритонавир" са пили само четирима, на 28 е даден "Римантидин" и на 5-ма - "Тамифлу", които са лекарства за грип. Освен това 90 % от пациентите са били на венозен антибиотик, а половината - на глюкокортикостероиди и антикоагуланти. При 24-ма е добавен и противогъбичен медикамент, пише news.bg.