ВНИМАНИЕ! Деца вдигат купони на покрива на рушащата се детска болница в София
Кой е виновен, че там тийнейджърите пият алкохол и дишат райски газ – възпитанието им, или държавата, питат се столичани

Един от ярките символи на разрухата в родното здравеопазване – рушащата се „сграда“ на недовършената Национална детска болница в София, се е превърнала в място за провеждане на детски и тийнейджърски купони с консумация на алкохол и балони с райски газ, алармираха бдителни столичани.
Снимка на група младежи, качени на покрива на замразения от десетилетие строеж на детската болница в двора на Александровска болница (Майчин дом), беше публикувана в групата „Забелязано в София“ с твърдението, че на върха на „сградата гробница“ всеки ден се събират десетки деца. Рушащата се постройка не е обезопасена и е неохранявана, макар да се намира в центъра на София, на броени метри от НДК.
„Всеки следобед и вечер на покрива се провеждат купони, звучи силна музика и глъч. На по-долните „етажи“ също има постоянно движение, там наркоманите си правят сбирки. През деня на покрива успяват да се покатерят дори деца на видима възраст 12-15 години“, възмущава се Анелия Младенова.
Наблюденията на бдителната столичанка се споделят и от десетки други живеещи в района на Александровска болница, но техния гняв не е насочен към невръстните купонджии.
„Каква злокобна ирония – България още няма Национална детска болница, но пък изоставения строеж на рушащата се от няколко десетилетия сграда, в която уж щяха да бъдат лекувани децата ни, може да ги убие! Нямаме детска болница, а си имаме сграда потенциален убиец на млади хора“, омерзени са столичани.
Рушащата се сграда на неслучилата се Национална детска болница в София е неохранявана и се е превърнала в сборище на наркомани и тийнейджъри-купонджии.
Стария корпус на Института по педиатрия, помещаващ се в двора на Александровска болница, уж трябваше да бъде разрушен още преди 5 години, така поне обеща тържествено тогавашния здравен министър Костадин Ангелов, а върху разчистения терен „Главболгарстрой“ а-ха да построи чаканата с десетилетия Национална детска болница с отпуснати над 80 милиона лева. Да, ама проекта излезе вятър работа.
Теренът в кв."Горна баня", върху който някога ще бъде изградена първата Национална детса болница у нас.
И докато изграждането на първата Национална детска болница, предвидена да се построи в Горна баня, е на етап „визуализация“ и избор на лого, то, каква изненада – няма пари да бъде съборена рушащата се сграда-гробница в двора на „Майчин дом“, пари не достигат дори и за охрана и обезопасяването й.