ВНИМАНИЕ: Не ходете в Пирот!

Обявено е извънредно положение след дерайлиралия влак с амоняк

Общество
09:16 - 26 Декември 2022 (обновена)
4631
ВНИМАНИЕ: Не ходете в Пирот!

Ако българи са имали намерение да използват празничните дни за посещение на Пирот, да променят плановете си, опасно е. Това призова генералният консул на страната ни в Ниш Димитър Цанев. Причината - обявеното извънредно положение след дерайлиралия влак с амоняк.

"Внимателно се подхожда към дерайлиралия вагон, тъй като не е ясно дали течът на газа е овладян. Доколкото имаме информация, той е паднал в реката, което води до изтичане на газ и във водата, а това ще нанесе поражения и върху флората и фауната.

Извънредното положение остава. То е до края на 26 декември. Местните власти се надяват, че облакът амоняк ще се разнесе следствие на вятъра, който се очаква, но към момента все още има остатъци в атмосферата. Поради това и ние отправяме призив към нашите съграждани, които са планирали да посетят Пирот в почивните дни, да се въздържат, тъй като има опасност да пострадат." Това заяви пред бТВ генералният консул на България в Ниш Димитър Цанев.

"За щастие няма пострадали български граждани. От намиращите се в момента в болница има един-два случая с по-тежко състояние, но доколкото имам информация, няма опасност за техния живот", добави той.

"На хората е забранено да излизат, отменени са занятията в училищата. Отправени са препоръки да се стои вкъщи и при възможност хората да уплътнят своите прозорци, за да не влиза въздух отвън", разясни той извънредното положение в Пирот.

Късно вчера следобед отделът за извънредни ситуации на Министерството на вътрешните работи на Сърбия съобщи, че общо 51 души са хоспитализирани със симптоми на отравяне с амоняк, от които двама са с по-тежки симптоми.

От "Сърбия Карго" съобщиха, че това е товарен влак, който ежедневно се движи по този участък, превозвайки суровини от България до Прахово и Шабац, а вагонът-цистерна е собственост на фирма "Еликсир".

Съвместната железопътна комисия за разследване на извънредни събития на Железопътната инфраструктура на Сърбия и "Сърбия Карго" ще установи причината за този инцидент.

"Влаковата композиция е с български товар и е натоварена на територията на България. Всички 20 вагона са френски и немски като са наети, транспортирани от български частен оператор до границата със Сърбия, където композицията е предадена на колегите от сръбския държавен железопътен оператор. Машинистите са от страна на сръбския оператор. Не може да се търси отговорност от България при положение, че сръбските железници са приели технически влака на границата и са поели оттам", уточни зам.-министърът на транспорта Красимир Папукчийски.

България е предложила помощ за справяне с инцидента. В момента сръбските власти анализират дали има нужда от такава.

По информация на българските власти са се обърнали 3 вагона от композицията. При дерайлрирането има спукан балон на едната от амонячните цистерни, което е довело до сериозен разлив. От другите два обърнати вагона е имало теч откъм капаците, но той бързо е овладян.