Внимавайте! Бум на фалшивите столевки

Данните на БНБ показват рекордно количество фалшиви банкноти от 100 лева у нас през второто тримесечие на тази година.
Общо 661 неистински банкноти от 100 лева е хванала банката, като само за сравнение през първото тримесечие броят на фалшивите столевки е едва 31.
Общо 1247 фалшиви банкноти са установени у нас за периода април-юни. Сериозно количество са хванатите фалшиви 50 лева – 531 банкноти, като по-голямо количество е регистрирано през второто тримесечие на 2023 г. – 1155 банкноти.
За разлика от едрите банкноти се забелязва спад на фалшификатите от 10 лева – едва 9. 43 пък са заловените неистински пари от 20 лева.
Хванатите неистински монети от 2 лева са само две, колкото са и тези от 1 лев. Шест пък са фалшивите монети от 50 стотинки.
Парите в обращение към края на юни намаляват спрямо предходния месец и достигат 569 521 642, което е най-ниското ниво от края на юни 2023 г., показват още данните на банката.
Спад има както на столевките в обращение, така и на петдесетолевките и банкнотите от 20 лева, спрямо предходните месеци.