Всички победители във финалите на Европейски първенства (част I)

От 1960 до 2020 г. десет държави се окъпаха в слава, други останаха в подножието

17:40 - 03 Юни 2024
10524

Европейското първенство е най-значимият международен турнир на континента, в който през годините са участвали някои емблематични играчи и отбори.

От първото издание на турнира през 1960 г. досега само 10 държави са се окичвали с титлата "Крал на Европа". От тези 10 държави само четири са я печелили повече от веднъж - Германия, Испания, Франция и Италия.

Предлагаме ви всички финали, победители и герои на надпреварните на Стария континент, стартирали през 1960 г.

1960 г. - СССР

Първото европейско първенство се провежда през 1960 г., макар че форматът му е много различен от днешния.

Право придобиват само 17 отбора, като Англия, Западна Германия и Италия не участваха в турнира, известен тогава като "Купа на европейските нации". Отборите играха у дома и навън до финалната четворка, като полуфиналите и финалът се състоят във Франция.

Съветският съюз печели първата титла, побеждавайки Югославия с 2:1 в продълженията благодарение на гола на Виктор Понеделник в 113-ата минута на "Парк де Пренс".

На полуфинала СССР надиграва Чехословакия с 3:0, а Югославия побеждава домакините от Франция с 5:4 във вълнуващ мач.

Финал: СССР - Югославия 2:1 след продължения

1964 г. - Испания

През 1964 г. турнирът се разраства до 29 държави, въпреки че форматът "домакинство и гостуване" остава същият.

Действащите шампиони от Съветския съюз се класират отново заедно с Унгария и Дания, както и домакинът и бъдещ победител Испания.

"Ла Фурия" се промъква през Унгария с 2:1 на "Сантяго Бернабеу", а СССР записва победа с 3:0 над Дания на "Камп Ноу".

Финалът в Мадрид започва светкавично, като 80 000 зрители виждат голово равенство 1:1 след само осем минути, но победителят идва едва в края на мача.

Марселино надиграва Лев Яшин шест минути преди края, за да донесе победата на Испания на родна земя и да попречи на СССР да спечели поредната си титла.

Финал: Испания - СССР 2:1

1968 г. - Италия

Третото издание на турнира донася някои промени - за първи път Купата на европейските нации става Европейско първенство, а фазата на елиминациите у дома и навън е заменена с групова фаза и четвъртфинали.

За първи път Англия и Италия се класират за финалната четворка заедно с Югославия и СССР.

Първият полуфинал завършва при необичайни обстоятелства. Италия и СССР играят при нулево равенство след 120 минути, така че мачът се решава с хвърляне на монета, което домакините от Италия печелят.

Югославия стига до втория си финал благодарение на късна победа с 1:0 над световния шампион Англия, който побеждава Съветския съюз с 2:0 в мача за третото място.

На финала Италия и Югославия завършват 1:1, но вместо да се хвърля монета, мачът се преиграва. Два дни по-късно Луиджи Рива и Пиетро Анастази отбелязват голове за победата на "адзурите" с 2:0.

Финал: Италия - Югославия 2:0 (преиграване)

1972 г. - Западна Германия

В квалификациите за турнира през 1972 г. участват тридесет и два отбора, като осем групи изпращат по един победител на четвъртфиналите за определяне на финалната четворка.

Белгия е избрана за домакин, след като се класира заедно със СССР, Западна Германия и Унгария.

Силата на Съветския съюз достигна до поредния си финал с победа над Унгария с 1:0, но турнирът беше определен от голмайсторската форма на Герд Мюлер.

Той вкарва и двата гола, когато Западна Германия побеждава Белгия с 2:1, и прави още един дубъл на финала, когато германците надиграват СССР с 3:0, за да спечелят първата си титла.

Финал: Западна Германия - СССР 3:0

1976 г. - Чехословакия

Това е последният път, когато във финалния турнир участват само четири отбора, и първият път, когато СССР не се класира.

До финалната четворка достигат Западна Германия, Югославия и Чехословакия, като за първи път се появява и Нидерландия.

"Лалетата" са победени с 3:1 след продължения от Чехословакия в мач, който дава тон на останалата част от турнира. Всеки двубой продължи повече от 90 минути.

Във втория полуфинал Герд Мюлер отново е в центъра на вниманието с хеттрик при победата над Югославия с 4:2, включително с голове в 115-ата и 119-ата минути.

На финала Западна Германия и Чехословакия завършват 2:2 след 90 минути, а в продълженията отново не си отбелязват гол, което означава, че мачът отива на дузпи.

След като Ули Хьонес пропусна за германците, в игра се появи Антонин Паненка. Неговият спокоен удар в средата на вратата донесе на страната му първата титла и запозна света с "дузпата на Паненка".

Финал: Чехословакия - Западна Германия 2:2 (5:3 при дузпите)

1980 г. - Западна Германия

На Европейското първенство през 1980 г. за първи път финалният турнир е разширен до осем отбора, въпреки че форматът остава малко необичаен.

Разделени в две групи по четири, двамата победители в групите отиват директно на финала, а заелите второ място отиват на последния в историята плейоф за трето място.

Западна Германия оглави Група 1, изпреварвайки Чехословакия, Нидерландия и Гърция, а Белгия се срещна с тях на финала, след като победи Италия, Англия и Испания.

Мачът за третото място беше драматичен. След равенство 1:1 Чехословакия спечели утешителната награда с победа с 9:8 с дузпи над Италия.

Хорст Хрубеш беше героят на Западна Германия в третия им пореден финал. Той вкара две попадения, включително в 88-ата минута, за да победят Белгия и да спечелят втората си титла от три опита.

Финал: Западна Германия - Белгия 2:1

1984 г. - Франция

През 1984 г. турнирът придобива по-познат формат - две групи от по четири отбора излъчват четирима полуфиналисти.

Франция е избрана за домакин и се възползва от домакинското предимство. Те печелят и трите си мача в групата, като се класират заедно с Дания за сметка на Белгия и Югославия.

Втората група донесе шок, тъй като Западна Германия беше елиминирана, а Испания и Португалия продължиха напред. Румъния също отпадна.

Франция се наложи над Португалия в драматичен полуфинал. След 90 минути, когато резултатът беше 1:1, Португалия излезе напред в продълженията, а Франция вкара два пъти в последните шест минути, като победата бе дело на звездата Мишел Платини в 119-ата минута.

Испания се нуждаеше от дузпи, за да преодолее Дания във втория полуфинал, и нямаше достатъчно сили да победи Франция на финала.

Платини отново вкара за победата на домакините с 2:0 в първия финал на Европейското първенство, в който участват две все още съществуващи държави.

Финал: Франция - Испания 2:0

1988 г. - Нидерландия

През 1988 г. се провежда емблематичен турнир по редица причини - на него за последен път на Европейското първенство се представят някои от най-успешните отбори, тъй като по различни политически причини Западна Германия, Съветският съюз и Югославия вече не съществуват от 1992 г.

Западна Германия и Италия се класираха от Група 1, а СССР и Нидерландия преминаха през Група 2. Това беше болезнен турнир за Англия, която загуби и трите си мача в групата, включително известния откриващ мач срещу Република Ирландия.

Марко ван Бастен, който завърши турнира с пет гола, вкара късен гол за Нидерландия при победата с 2:1 над Западна Германия, за да стигне до финала, докато СССР победи Италия с 2:0.

На финала в Мюнхен е отбелязан един от най-великите голове в историята. Емблематичното воле на Ван Бастен срещу СССР донесе победата на Нидерландия с 2:0 и първата й голяма международна титла.

Финал: Нидерландия - СССР 2:0