Всички стрелят по Радев

Президентът стана санитар в кордона на ПП-ДБ, редом до "харвардските шарлатани", коментира проф. Пламен Киров

Политика
11:00 - 11 Декември 2024
5851
Всички стрелят по Радев

Огън от всички посоки по президента Румен Радев. Така започна третият ден от седмицата, ден на протести и на първото редовно заседание на 51-вото Народно събрание. И часове, след като държавният глава не покани на консултации единствено ДПС-Ново начало на Делян Пеевски.

"Още от началото на кризата президентът Румен Радев показва политически пристрастия. Всичко започна с вдигнатия юмрук. Така че това е неговият стил", коментира политологът Румяна Коларова пред bTV.

Тя напомни, че в Конституцията пише, че президентът се среща с "парламентарно представените партии", а юристите са категорични, че става дума за всички партии. "Това е четвъртата по сила партия, зад нея стоят избиратели, и според мен това е политически некоректно", каза Коларова по отношение на жеста на Радев.

Коларова посочи, че никъде другаде не се тръгва с декларация за санитарен кордон, както правят "Продължаваме промяната-Демократична България". 

Много неща могат да обединят ГЕРБ и ПП-ДБ, смята обаче Коларова. Според нея всички следващи потенциални парламентарни избори правят възможността за редовно правителство по-трудна.

Най-конструктивният вариант е точките от санитарния кордон да влязат в коалиционно споразумение. Според Коларова това е разумно решение, с което и двете страни - ГЕРБ и ПП-ДБ - да излязат с чест от ситуацията.

"Някой не чете Конституцията на Република България, но това си е негов проблем", каза на влизане в парламента депутатът Хамид Хамид от ДПС-Ново начало за решението на Радев да ги отреже от списъка за консултации.

Попитан за решението на ГЕРБ-СДС да не се коалира с ДПС-Ново начало Хамид заяви, че това си е тяхно решение.

"Между Румен Радев и Делян Пеевски всичко вече е казано. На една евентуална консултация няма какво да добавят. Преди време президентът нарече "харвардски шарлатани“ част от коалицията "Продължаваме Промяната-Демократична България“, значи той с шарлатани може да провежда разговори, но с "наглостта на стероиди“ не може? Това е негово решение, но как рефлектира върху процедурата за формиране на правителство зависи от решение на Конституционния съд, ако бъде попитан да разтълкува текста чл. 99, ал.1“. Това мнения изрази в ефира на Нова телевизия преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров.

"Президентът се е присъединил към "санитарния кордон“. Може би той е вдъхновител на тази идея. Категоричен е текста в Конституцията – президентът след консултации с парламентарните групи, връчва първия проучвателен мандат. Това означава с всички, а не със седем, от осем. Ако се изключи една, значи може да се случи с две или три партии още“, обясни проф. Киров.

Относно казуса с поискания имунитет на съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков преподавателят по конституционно право коментира, че са нужни повече доказателства. "Ако действително се окаже, че арестът е извършен въз основа на заповед, издадена от министър-председател, е това е газене на правовата държава. Най-вероятно така ги учат в "Харвард“, отбеляза той. 

По думите му трябва да се изчака решението на Конституционния съд по темите, свързани с проведения вот. "Може да се отиде към нови избори, ако се прецени, че резултатът е незаконосъобразен“, допълни професорът