Втори опит: Ще полети ли "Дракон" в Космоса? (НА ЖИВО)

Актуални новини
21:31 - 30 Май 2020
7419
Втори опит: Ще полети ли "Дракон" в Космоса? (НА ЖИВО)

В 22,22 часа българско време НАСА и компанията "Space X" на милиардера Илон Мъск правят втори опит за изпращане на астронавти до Международната космическа станция. 

Изстрелването на ракетата "Фалкън 9" от космическия център "Кенеди" във Флорида е насрочено за 15,22 ч. местно време. Астронавтите Дъг Хърли и Боб Бенкен трябваше да потеглят в четвъртък, 27 май, но стартът беше отложен заради лошо време. И днес условията са рисковани, но стартът е насрочен. Приоритет обаче е сигурността на астронавтите.

Въпреки прогнозите за бури двамата астронавти на НАСА се отправиха към стартовата площадка за следващ опит за историческо извеждане в орбита на пилотирания кораб на компанията на Илон Мъск Спейс Екс (SpaceX), предадоха световните агенции.


Прогнозите за приемливи метеорологични условия са 50 на 50 за момента на изстрелването, насрочено в 22:22 часа българско време на пилотирания кораб "Дракон" и ракетата-носител "Фалкон-9", която трябва да изведе кораба в орбита. Това ще бъде първото извеждане на астронавти в орбита от частна компания. Освен това НАСА за първи път от почти десетилетие изстрелва пилотиран кораб от американска земя.

Астронавтите Дъг Хърли и Робърт Бенкен облякоха лъскавите си чернобели космически костюми с помощта на техници с черни маски, ръкавици и черни качулки, изглеждащи като нинджи.


Преди да тръгнат за площадката за изстрелване с високопроходим автомобил на Тесла (Tesla), другата компания на Мъск, Бенкен показа прегръдка, отправена към 6-годишния му син Тео и го попита: "Ще слушаш ли мама, ще направиш ли живота й по-лесен?". Хърли пък изпрати въздушна целувка на 10-годишния си син и съпругата си.


Мисията е историческа по много причини. За първи път в историята частна компания изпраща хора в Космоса. Целта е да се поднови извеждането на "американски астронавти с американски ракети и от американска територия".

През 2011 г. полетите на совалките бяха прекратени, една 30-годишна програма остана в историята. Оттогава, вече 9 години, астронавтите на НАСА летят до Международната космическа станция (МКС) с руски космически кораби, а това излиза твърде скъпо.


Американската космическа агенция финансира две частни компании, за да разработят капсули за изпращане на хора в космоса. „Боинг", която получи 4,5 млрд. долара, се очаква да пробва това догодина. „Space X" на Илън Мъск получи двойно по-малко - 2,6 млрд., но вече е на старта. За да бъде моментът още по-исторически, за него е определена стартовата площадка 39А - известна на всички, които следят историята на космическите полети. Оттук на 16 юли 1969 г. стартира Аполо 11 - първата пилотирана мисия до Луната. От площадка 39А през 2011 г. стана последният старт на космическа совалка.

Ракетата носител "Фалкън 9" ще изведе в Космоса капсулата "Дракон". Тя беше изпитана преди година без екипаж и успешно се скачи с МКС. Сега астронавтите Боб Бенкен и Дъг Харли ще пътуват с нея 19 часа, за да се скачат със станцията.


След като достави астронавтите на станцията, ракетата, ще се върне на кораб, разположен на определено място в Атлантическия океан. Това е контролирано кацане, което се прави от 5 години насам, през които "Спейс Екс" доставя товари на космическата станция.


В дългосрочен план успехът на мисията е важен за навлизане на частни компании в една сфера, която досега е изцяло държавна. Сред проектите е изпращане на туристи в космоса, разработка на космически хотели. Очаква се космосът да стане по-достъпен, коеито отваря нови възможности за човечеството.