Йотова започна консултациите с ГЕРБ (НА ЖИВО)
Бойко Борисов не дойде на "Дондуков" 2
Консултациите на прлезидента Илияна Йотова с ГЕРБ започнаха. Бойко Борисов, лидерът на партията, не дойде на "Дондуков" 2, както се и очакваше. Там са Деница Сачева, Рая Назарян и д-р Костадин Ангелов.
В словото си Йотова заяви, че консултациите са част от конституционната процедура и не могат да бъдат формални.

СНИМКА: Агнес Методиева
"Честни и прозрачни избори, стабилна държава, това е целта ни. Това искаха и хилядите граждани, които протестираха. Няма да ни бъде лесно в следващите седмици", заяви Йотова в началото. "Политическата отговорност не се прекъсва, тя става все по-споделена между Народното събрание, Министерски съвет и другите институции", обясни тя.
"Имам ограничен избор от 10 лица, избрани от Народното дъбрание. Половината ми отказаха, кандидатите са сведени до петима. Аз ще изпълня конституционните си правомощия и ще възложа мандат, но е важна вашата преценка кои са важните въпроси пред страната, които не търпят отлагане и няма как да се чака съставянето на редовен кабинет", коментира Илияна Йотова.
Държавният глава подчерта, че ще вземе всички съображения и позиции от парламентарно представените партии и ще избере един от петимата кандидати за служебен премиер. Тя запита ГЕРБ как виждат изборния процес пред страната.

Йотова обясни, че ще направи всичко възможно да назначи избори на първата възможна дата.
"Намирате се в трудна ситуация, нямахте много свобода за изразяване на всичко, което искате да видите - заради промените в Конституцията. Нашата парламентарна група няма да ви дава съвети какво да правите и какво да избирате. Безпристрастността на Вашия избор е много важна за всички. Ще се въздържим от оценки за възможния служебен премиер. Хипотетично има още една опция пред Вас -дали сред депутатите има възможен кандидат за служебен премиер. Бихме могли да подкрепим нов избор на председател на Народното събрание, който конституционно да изпълни ролята на министър-председател, за да се разшири списъка с потенциални лица от "домовата книга", коментира тя.
"Водени сме от това не за да създаваме допълнително напрежение, а да бъдете максимално свободна, а вашият избор да бъде максимално широк по отношение на хората, на които имате доверие. Смятаме, че 8 избора за България са изключително много", обясни още Сачева.
"Избор на нов председател на Народното събрание е изцяло в ръцете на депутатите. То не може да бъде по мое желание и препоръка. Дълбоко вярвам в разделението на властите. Те трябва да работят в координация, но трябва да има контрол между тях. Ще предложа и на другите парламентарни групи, но в малкото време, което ни остава, не мисля, че това е възможно. С екипа се стремим да изберем първата възможна дата за предсрочни избори. Разбира се, ще се съобразим с празниците, защото хората това го заслужават", отговори Йотова.
Сачева поздрави Йотова от името на парламентарната група на ГЕРБ и от Бойко Борисов, че е първата жена, избрана за президент.
"Към този момент се показвате като ярък привърженик на парламентарната демокрация, което ние считаме, че е много важно", сподели зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ.
Припомняме, че миналата седмица президентът разговаря с кандидатите за служебен премиер. Петима от тях отказаха, а други пет изразиха готовност да поемат поста. Съгласие заявиха Андрей Гюров от БНБ, заместник-омбудсманът Мария Филипова, председателят на Сметната палата Димитър Главчев, и неговите заместнички - Маргарита Николова и Силвия Къдрева.
Президентът трябва да реши на кого от тях да връчи мандат за съставяне на служебен кабинет. Избраният кандидат за служебен премиер има една седмица, за да предложи състав на правителство. Ако всичко е наред, президентът издава указ за назначаване на правителството. И заедно с това определя датата на предсрочните парламентарни избори, които трябва да са в срок до два месеца.
От 13.30 ч. е срещата с парламентарната група на „Продължаваме Промяната-Демократична България".