ЮНЕСКО: Охридското езеро е застрашено от замърсяване, свръхулов и урбанизация
Охридско езеро, обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО, което се простира между Северна Македония и Албания, е под заплаха от замърсяване, прекомерен улов и урбанизация, алармират от ЮНЕСКО и независими експерти. Това древно езеро, което е на около 3.5 милиона години, е дом на около 200 уникални вида, включително редки видове пъстърва, и е значим туристически ресурс за двете страни, предава "Ройтерс".
Северномакедонска част на Охридското езеро получи статут на световно наследство през 1979 г., а през 2019 г. ЮНЕСКО разшири този статут и за албанската част. В доклада си за 2024 г. ЮНЕСКО подчертава недостатъчното развитие на инфраструктурата около езерото и пренаселването от туристи по крайбрежието. Организацията предупреждава, че Северна Македония и Албания все още не са предприели необходимите мерки за справяне с тези проблеми и предотвратяване на нови заплахи.
"Състоянието на опазване на обекта не се подобрява и липсва положителна тенденция за възстановяване на неговата цялост," заявява ЮНЕСКО. Биологът д-р Златко Лефков допълва, че замърсяването се увеличава и вреди на местните видове и биоразнообразието на езерото.
Значителен проблем за региона е остарялата канализационна система, изградена през 80-те години, която вече не може да поеме потока от туристи, отбелязва Орхидея Тасевска, мениджър в хидробиологичния институт в Охрид. Тя допълва, че са необходими инвестиции за модернизация на системата, за да се защитят природните ресурси.
Еколози предупреждават и за замърсяването от реките, вливащи се в езерото, и малките крайбрежни населени места, които остават постоянни източници на замърсяване.