За 14-и път: Отказаха да помилват убиеца на Джон Ленън
Следващото изслушване за условно освобождаване на Марк Чапмън е насрочено за февруари 2027 г.

Марк Чапмън, който застреля Джон Ленън пред дома му в Манхатън през 1980 г., за 14-и път получи отказ за условно освобождаване, съобщиха от затворническите власти в Ню Йорк.
70-годишният Марк Дейвид Чапмън се яви пред комисията по условно освобождаване на 27 август, а решението беше публикувано наскоро онлайн от властите.
Чапмън застреля Ленън вечерта на 8 декември 1980 г., докато музикантът и съпругата му Йоко Оно се прибираха в апартамента си в Дакота билдинг в Манхатън. Само часове по-рано Ленън беше подписал автограф върху копие от новия си албум Double Fantasy, което Чапман му подал (на снимката).
Малко след стрелбата убиецът беше арестуван – седял недалеч от мястото на престъплението с екземпляр от романа на Дж. Д. Селинджър „Спасителят в ръжта“. Ленън беше едва на 40 години.
Протоколът от последното заседание на комисията още не е публично достъпен. В предишни изслушвания Чапман е изразявал съжаление за убийството. „Знаех какво правя. Знаех, че е зло и грешно, но исках толкова много слава, че бях готов да жертвам всичко – дори човешки живот“, каза той пред комисията през 2020 г.
В момента Чапман излежава присъда от минимум 20 години до доживот в затвора „Грийн Хейвън“, намиращ се на север от Ню Йорк. Следващото му изслушване за условно освобождаване е насрочено за февруари 2027 г.