За втори път: ВКС върна делото за убийството на Отвертката в Дупница

Не са били взети предвид показанията на присъствалите свидетели на инцидента, пише в мотивите си съдът

Общество
11:36 - 23 Януари 2023
2843
За втори път: ВКС върна делото за убийството на Отвертката в Дупница

За втори път ВКС върна делото за убийството на дупничанина Николай Радев - Отвертката.

27-годишният мъж почина на 11 март 2014 г. при скандал и сбиване в заведение "Колата" в Дупница. Обвиняеми за престъплението са стоматологът д-р Владимир Карастоянов и синовете му - анестезиологът д-р Николай Карастоянов и Иван Карастоянов.

В заведението тогава била 19-годишната Владимира, дъщеря на д-р Николай Карастоянов, която от години била притеснявана от Николай Радев. И тогава той започнал да я обижда и тя се обадила на баща си за помощ. Той пристигнал заедно с баща си и брат си. Размяната на реплики ескалирала във физическа саморазправа.

Според прокуратурата на Радев е била нанесена рана с нож в корема, но според защитата на подсъдимите той се е нарязал от стъкла при падане. Радев бил откаран в болница, а д-р Николай Карастоянов опитал да му помогне като лекар, но въпреки опитите да бъде реанимиран раненият починал.

В съдебна зала стана ясно, че фамилията Карастоянови са били подложени на дългогодишен тормоз от страна на пострадалия Радев. Причината за негативното отношение на Отвертката към тях била, че стоматологът д-р Владимир Карастоянов е свидетелствал по наказателното дело срещу т.нар. братя Галеви. През годините членове на семейството са подавали редица жалби до полицията за тормоз от страна на Отвертката, но нямало реакция.

На първа инстанция Окръжният съд в Кюстендил през 2018 г. осъди бащата Владимир Карастоянов на 9 г. затвор, а синовете му Николай и Иван - на 15 и 13 г. После присъдите бяха намалени и делото два пъти стига до ВКС. Според последното решение на Софийския апелативен съд бащата Владимир е оправдан по обвинението за съучастие в убийство, като е признат за виновен в причиняване на лека телесна повреда, но давността е изтекла и той не получи наказание. Синът му Иван получи 2 г. и 10 месеца условно с 5-годишен изпитателен срок, а Николай - 3 г. условно със същия изпитателен срок.

ВКС обаче отмени решението на Апелативен съд - София и го върна за ново разглеждане от друг състав. Видеозаписи  показвали, че д-р Владимир Карастоянов се е оттеглил от конфликтната ситуация преди нейния фатален край. Според видео-техническата експертиза обаче насочеността на камерата не е позволявала да се запишат всички действия на лицата, като част от тях са останали скрити от полезрението й. Не са били взети предвид показанията на присъствалите свидетели, смята ВКС.