Заден ход: Прагът на плащането в брой остава 10 000 лева
Това реши Бюджетната комисия на Народното събрание

Прагът на кешовите разплащания се запазва на 10 000 лева, реши Бюджетната комисия на Народното събрание на днешното си заседание. Това е записано в промените на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, които бяха гласувани на второ четене в ресорната комисия.
Досега депутатите решиха, освен да се запази прагът за кешовите разплащания на 10 000 лева, да освободят от акциз бирата, произведена в домашни условия. Все още най-спорните текстове предстоят да бъдат гласувани.
От горещи дебати, които не са пряко свързани с данъчната политика, до конкретни нападки – така протича заседанието на Бюджетната комисия, където се обсъждат на второ гласуване промените в данъчните закони за догодина.
Въпреки че имаше редица предложения за намаляване на прага на кешовите плащания, той се запази на настоящото ниво от 10 000 лева, а председателят на комисията Йордан Цонев се обърна към Министерството на финансите, което при всеки бюджет предлага намаляването на прага, така:
"Италия например опита - на 999 евро, стоя 2 години там и разбра, че това е глупаво, че не работи и се върна към 5000 евро".
С чувство за хумор депутатите одобриха идеята домашната бира, която в момента не е обложена с акциз, да бъде освободена от такъв. Дебат между Румен Гечев от БСП и Йордан Цонев от ДПС:
"Пътят от фабриката за бира до домашната бира не е много дълъг", отбеляза Румен Гечев.
"Проф. Гечев, той и пътят от казана до фабриката за ракия също е много къс. Но казана сме го разрешили, всички правим вино или поне повечето, също правим и ракия и имаме право.(...) Да, искаме да опитаме тази домашна бира", добави Йордан Цонев.
Според вносителя на предложението Даниела Божинова от ПП-ДБ в момента производителите на домашна бира са около 2000 души в България, но се увеличават. "Това е стара гурбетчийска българска традиция - да се прави домашна бира", посочи Божинова. За лична консумация се смята количество до 100 литра.