Западът не иска руски диаманти

Въпреки че скъпоценните камъни генерират само малка част от приходите от петрол и газ, те все още носят на Кремъл повече от 4 млрд. долара годишно чрез държавната Alrosa, най-големият производител на необработени камъни в света

Новини
22:00 - 04 Ноември 2023
8536
Западът не иска руски диаманти

Само няколко седмици след като Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., базираният в Антверпен търговец на диаманти Тиери Тугендхафт започва да получава обаждания от големи бижутери в Париж с молба да спре да им доставя руски скъпоценни камъни.

Той не е единственият. Други фирми в Антверпен, най-големият в света център за търговия с необработени диаманти и шлифоване на най-големите скъпоценни камъни, са помолени да избягват руските предложения. Това се оказва нелека задача, когато Русия отговаря за доставките за около една трета от световното търсене, пише Investor като цитира Ройтерс.

Сега западните сили искат да направят бойкота официален – с реална забрана на руските скъпоценни камъни. От няколко седмици се очаква съобщение от Г-7, но несъгласието по подробностите в решението забавя процеса, твърди източник на информационната агенция, запознат с въпроса.

Големи западни бижутери – от Tiffany’s до Cartier и Van Cleef & Arpels – се опитват да се дистанцират от иначе доходоносната търговия с диаманти от Русия.

Вносът на руски необработени диаманти сега е по-малко от 5% от нивата преди войната, посочва източникът.

Тугендхафт, ръководител на T. Diamonds, казва, че около 50% от неговите необработени диаманти са идвали от Русия поради високото им качество. Клиентите обаче му дават само шест седмици, за да намери алтернативни доставки.

„Преходът беше доста бърз, защото вече водехме преговори с Канада, докато все още купувахме от Русия“, коментира той. Сега компанията му доставя около 80% от своите диаманти от Канада, а останалата част – от африкански страни, включително Лесото, Южна Африка и Ботсвана.

Други дилъри от Антверпен не са били толкова бързи, казва Тугендхафт, и е трябвало да преустановят търговията си с необработени камъни, тъй като европейските банки няма да финансират руските им доставки. Около 90% от диамантите в света сега се шлифоват в Индия.

Въпреки че диамантите генерират само малка част от приходите от петрол и газ, те все още носят на Кремъл повече от 4 млрд. долара годишно чрез държавната Alrosa, най-големият производител на необработени камъни в света.

Тъй като руският петрол и газ вече са подложени на санкции - за да се намали способността на Кремъл да финансира инвазията в Украйна – САЩ, Канада, Япония и Европейският съюз сега искат да ограничат и приходите на Москва от диаманти.

Белгия изглежда е една крачка напред. Пристанищният град Антверпен е диамантен центът от 15 век и въреки че шлифоването на скъпоценни камъни сега е изнесено предимно в Индия, градът все още доминира в търговията с необработени и големи камъни.

САЩ, Канада, Япония и ЕС обмислят различни предложения за забрана на руските скъпоценни камъни на техните пазари. Предложения бяха представени от Белгия, Индия, Франция и Световния диамантен съюз. Белгия беше помолена от ЕС да изготви предложение и се надява да запази Антверпен като основен център за търговия.

Основният проблем при забраната на руски диаманти от западните пазари, които представляват 70% от световното търсене на диамантени бижута, е как да се проследи произходът на камъните.

Тугендхафт, който е в бизнеса с диаманти от 30 години, казва, че проследимостта вече е доста напреднала в компанията му, която използва специален скенер за създаване на триизмерни изображения на всеки етап от обработката на диаманти, които след това се поставят в блокчейн запис заедно с датите и фактурите, отразявайки всяко движение в производствения процес.

Това струва няколко процента от приходите му и той казва, че пълната западна забрана на руските скъпоценни камъни ще бъде скъпа за индустрията, но също така може да отнеме още една година, за да се приложи напълно. Антверпен е единственото място, което може да се справи с този обем, а митническите разходи и тези за доставка биха се увеличили, допълва той.

Най-големият играч в добива на диаманти по стойност, De Beers, използва блокчейн, наречен Tracr. Съществуват и други системи, но използването на технологията не е широко разпространено в индустрията.

„Истинският проблем са наистина малките камъни. Те идват в пакети от 20 000-40 000 камъка. Как да вземете всеки камък и да го поставите в блокчейн? Просто не е реалистично“, казва той.

Повечето предложения, които се разглеждат от Г-7, за начало се фокусират върху необработени диаманти от 1 карат и повече.

След като диамантът бъде шлифован, надеждното проследяване на произхода му става почти невъзможно без съвпадение с детайлите на необработения камък, казват източници от индустрията. Това поставя тежестта върху началния етап на сортиране на необработените камъни в Антверпен.

Новата технология може след време да успее да показва произхода на камъка, но тя все още е в процес на разработка.