Защо държавата не вдигне акциза за бездимните цигари, като няма пари в бюджета?
Производителите на отровата вкарват нищожно малко пари в хазната - няма и 40% от акциза на конвенционалните цигари
Министерството на финансите се чуди как да увеличи приходите и планира какви ли не непопулярни мерки като повишаване на данъчните ставки и дори амнистия за укрилите задължения. Стана ясно, че се планира и увеличение на акциза на цигарите. Тихомълком обаче метър пак минават нагреваемите тютюневи изделия като "Айкос" и "Гло", които отново се радват на странно законодателно покровителство.
Акцизът на нагреваемите тютюневи изделия е само 268 лв. на килограм тютюн, което е твърде малко. Общо ставката на бездимните цигари излиза по-малко от 40% от този на традиционните папироси - демек, два пъти и половина по-ниска. Същевременно бездимните цигари поскъпнаха през миналата година, но това не притеснява особено позвателите им. "Айкос" и "Гло" се пушат от по-заможни хора, за които не би било проблем да плащат с левче отгоре за кутия. Излиза, че производителите на цигарите печелят милиони на гърба на хазната. Да не би някой да получава нещо в замяна?!
България е най-зависимата от цигарените акцизи страна в Европейския съюз, като 7-8% от държавния бюджет се генерират именно от акцизните плащания на тютюна. У нас годишно се произвеждат 21 млрд. къса цигари, а стойността на продукцията е над 400 млн. лева. Отделно консумацията ни е за над 3 милиарда. Търговците на тютюневи изделия на едро в страната са стотици, а броят на заетите лица в търговията са над 100 хил. души. Вместо да се ударят гигантите "Филип Морис" и "Бритиш Американ Тобако" обаче, техните бездимни продукти пак минават тънко.
Единственият им аргумент е за здравословните ползи от алтернативното пушене. Обаче това е само прах в очите, ако четем докладите на СЗО. „Устройствата за бездимно пушене на тютюн и електронните цигари не помагат в борбата с рака и пушачите и правителствата нямат никакви причини да се доверяват на производителите за предимствата на тези продукти”, категорично заключава най-авторитетната международна агенция.
Авторите на последния доклад заключават, че тютюневата индустрия се опитва да спечели уважение чрез манипулативни послания от типа на това, че продуктите ѝ са част от стратегия „за намаляване на вредите”, макар че цигарите продължават да са 97% от целия пазар на тютюн по света. Според Винаяк Прасад, програмен ръководител на отдела на СЗО за контрол над тютюнопушенето, разработването на нови продукти има за единствена цел разширяване пазара на тютюневите компании сред по-младото население и увеличаване броя на клиентите, а не да ви пази от рак или инфаркт.
И докато дебатите по темата ще продължат в идните години и дълготрайният ефект от употребата на бездимни цигари тепърва ще се доказва, едно е ясно – безвреден тютюн няма. Тогава защо е двойният стандарт в облагането? В Саудитска Арабия например акцизът на „Айкос” и „Гло” е 100%.