Защо поскъпват пластмасовите кутии за храна от магазините?

Идеята е до няколко години те да спрат да се употребяват изобщо, разясняват от екоминистерството

Общество
17:46 - 05 Януари 2024
2653
Защо поскъпват пластмасовите кутии за храна от магазините?

Поскъпват пластмасовите чаши и кутиите за храна, която хората купуват от супермаркети, заведения за хранене и други търговски обекти, като те ще са длъжни да осигуряват на клиентите и алтернативни съдове като такива от хартия, алуминий, бамбук и стъкло, съобщиха от екоминистерството.

За хората обаче остава невъзможно да си носят собствени съдове за храната и напитките, за да не генерират пластмаса и да дават пари за това. Причината е, че законодателството в областта на храните не позволява това. Плащането на пластмасовите опаковки в търговските обекти бе въведено през миналата година и те струваха съответно 5 стотинки чашата и 20 стотинки кутията, но от началото на 2024 г. поскъпват с пет стотинки. Тяхната цена се маркира в касовия бон отделно от цената на съответната храна и напитка.

Според Наредбата за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда, цената на използваните пластмасови чашки и кутии за храна поетапно да се увеличава през следващите години до 2027 г. Пластмасовите консумативи ще са на пазара до изчерпването им. Краен срок за тотална забрана не е предвиден, тъй като за някои продукти тя ще е неприложима, отбелязват от ековедомството и уточняват, че целта на законодателството е да бъде намалено потреблението във възможно най-голяма степен.

Фактически обаче това не се случва, а само клиентите са задължени да плащат отделно за опаковките, тъй като нямаха алтернатива за ползване на други опаковки.

Сега се въвежда задължение на бизнес операторите (търговски обекти, питейни заведения, заведения за бързо хранене) да осигурят съдове и чаши за многократна употреба и хартиени, алуминиеви, бамбукови, стъклени съдове. В съобщението на ведомството не е посочено, но е логично търговските обекти да искат заплащане на тези алтернативни съдове при покупката на храна за вкъщи или офиса.

В допълнение, в търговските обекти задължително трябва да бъдат поставени на видно място информационни табели за необходимостта от намаляване употребата на пластмасови продукти, за вредното им въздействие върху околната среда, както и за алтернативните възможности, които се предлагат в търговския обект. Гражданите могат да изискват такава информация на мястото на продажбата, за да бъдат насочени към алтернативни и достъпни продукти за многократна употреба, информират от Министерството на околната среда и водите.

Според Националния туристически регистър общият брой на заведенията за бързо обслужване, в които със сигурност се използват продуктите в обхвата на наредбата, е над 4700, допълва се още във ведомственото прессъобщение.