Защо в Бургас не вали сняг през зимата?

Вече 7 години в морския град не е имало силен снеговалеж

Общество
21:30 - 08 Януари 2025
19421
Защо в Бургас не вали сняг през зимата?

Една от най-забележимите особености на зимния сезон в Бургас е липсата на сняг или пък минимални снеговалежи. Бургас е един от най-големите градове по българското Черноморие и заема стратегическо място с уникални климатични и географски характеристики, пише сайтът eranova.bg. Поради тази причина обикновено през зимните месеци социалните мрежи изобилстват от носталгични публикации на замръзналото Черно море, както и миймове, които намекват, че най-младите бургазлии никога не са виждали сняг. 

През последните няколко дни температурите в цялата страна са особено високи, като в Бургас те достигат до пролетните 15-16 градуса. Засега за бургазлии остава загадка дали през тази зима ще дочакат снеговалеж.

Ето какви са и основните причини за този феномен:

Географски характеристики и влияние на Черно море

Бургас е разположен на югоизточния бряг на България и граничи директно с Черно море. Морето има ключова роля в определянето на климатичните условия в региона. Големите водни басейни, като Черно море, имат свойството да регулират температурата на околния въздух.

През зимата морето отдава топлина, която е натрупало през лятото, и така смекчава студовете в крайбрежните райони. В момента според данни на НИМХ температурата на морската вода е около 8-9 °C. 

Тази термична инерция създава по-мек климат в Бургас, където средните температури през януари (най-студения месец в годината) рядко падат под 0 °C. В резултат на това валежите, които в други части на България биха били под формата на сняг, в Бургас обикновено се проявяват като дъжд.

Данни за снеговалежите в Бургас

Според метеорологичните данни, средният брой дни със сняг в Бургас е едва 2-3 годишно, и то често снегът не се задържа на земята за повече от няколко часа. За сравнение, в градове като София или Велико Търново броят на снежните дни е многократно по-голям – около 20-30 годишно.

През последните години, глобалното затопляне допълнително засилва тази тенденция. Например през зимата на 2020/2021 година Бургас отчита едва два дни със снеговалеж, при които натрупванията са били под 1 см.

През зимата на 2022/2023 година изобщо не е отчетен значителен снеговалеж.

Последният сериозен снеговалеж, който помнят бургазлии, е от зимата на 2016/2017 година. 

Влияние на глобалното затопляне

Глобалното затопляне е друга съществена причина за липсата на сняг в Бургас. Повишаването на глобалните температури води до промени в климатичните модели, като едно от най-забележимите последствия е намаляването на снежната покривка в умерените ширини.

Според доклад на Междуправителствения панел за климатични промени (IPCC), средната глобална температура се е повишила с около 1.1 °C от прединдустриалния период насам. Черно море също изпитва последствията от това затопляне, като температурите на водата се увеличават, което от своя страна води до по-малка вероятност за снеговалежи в крайбрежните райони като Бургас.

Ветрове и атмосферни системи

В Бургас често се наблюдава и силно влияние на южните ветрове, които донасят топли въздушни маси от Средиземно море. Тези ветрове значително повишават температурите и намаляват шансовете за снеговалеж. От друга страна, северните и североизточните ветрове, които обикновено носят студ и сняг в други части на България, рядко достигат до Бургас в пълната си сила.

Плюсове и минуси

Липсата на сняг в Бургас през зимата е резултат от комплексно взаимодействие на географски, климатични и антропогенни фактори. Черно море, глобалното затопляне и атмосферните потоци играят водеща роля за меките зими в региона.

Докато за някои това може да е удобство, свързано с по-лек климат, то за други представлява загуба на типично зимно преживяване. Тези тенденции вероятно ще продължат и в бъдеще, освен ако не бъдат взети сериозни мерки за справяне с климатичните промени. Снегът в Бургас остава рядко явление, което събужда носталгия и очакване, но същевременно е и знак за по-широките екологични промени, които засягат целия свят.