Затвор за седем активисти заради протестите срещу Лукашенко
Демонстрациите обхванаха страната в продължение на месеци

Беларус осъди седем активисти, включително викопоставения опозиционер Павел Северинец, на затвор от четири до седем години, съобщи журналист от съда, предаде "Франс прес".
В съдебен процес, проведен при закрити врати в съд в източната Могилевска област, активистите бяха признати за виновни за участие в "масови вълнения", визирайки историческите протести, избухнали след спорните президентски избори миналия август.
Демонстрациите обхванаха страната в продължение на месеци, след като 66-годишният Александър Лукашенко претендира за спечелен с голяма победа шести президентски мандат на изборите, за които опозицията и европейските лидери заявиха, че са фалшифицирани.
44-годишният Северинец, който е съпредседател на нерегистрираната партия "Беларуска християндемокрация", беше арестуван през юни миналата година след протестна демонстрация в подкрепа на опозиционните кандидати за президент.
Съдът го призна за виновен за "организиране на масови вълнения", въпреки че той е бил задържан през последните 11 месеца и не е участвал в масовите демонстрации.
На съда му отне два дни, за да разгледа случая.
Във видеоклип от съда, публикуван от финансираното от САЩ Радио "Свобода", арестуваните активисти бяха видяни натъпкани в клетка за обвиняеми.
"Беларус ще бъде свободен!", скандираха те.
Европейският съюз и САЩ санкционираха Лукашенко и неговите съюзници със забрани за пътуване и замразяване на активи поради репресиите срещу протестиращите.
Хиляди са арестувани, като много от тях съобщават за изтезания в ареста. По време на демонстрациите загинаха най-малко четирима души.
В неделя Беларус се сблъска с глобален протест, след като правителството разпореди отклоняването на европейски полет над беларуското въздушно пространство и арестува дисидент, който беше на борда.
Няколко базирани в ЕС превозвачи прекъснаха въздушните връзки с Беларус, докато европейските лидери също предупредиха за допълнителни санкции срещу бившата съветска държава.
Въпреки че оттогава протестите замряха, активистите и независимите журналисти продължават да получават затвор след това.