Здравната каса си изми ръцете за ангелчето Мими с ИСУЛ

Болницата поискала неправомерно 14 000 лева от майката на детето

Общество
14:52 - 19 Юни 2019
2841
Здравната каса си изми ръцете за ангелчето Мими с ИСУЛ

Не Здравната каса, а Университетската болница "Царица Йоанна - ИСУЛ" забавила документите на 6-годишната Мария, която си отиде след дълга битка с рака. Това твърдят от НЗОК в свое официално становище по повод информацията, разпространена от медиите, че Здравната каса е бавела лечението на онкоболното момиченце в продължение на два месеца, преди то да почине.

От НЗОК изразяват съболезнованията си на семейството и призовават да не се изнася невярна информация, защото това не било в полза на пациентите.

Удовлетворяването на нечии лични амбиции на лица, пряко свързани със схеми за източване на публични средства от бившия Център "Фонд за лечение на деца" нямат нищо общо с грижата за живота и здравето на болните, посочват в позицията си.

От Касата обясняват, че заявлението от майката за заплащането на две неразрешени за употреба у нас лекарства, необходими за лечението на детето, е било подадено на 25 април. Към него обаче липсвала задължителна медицинска документация от страна на Университетската болница "Царица Йоанна - ИСУЛ". Въпреки че НЗОК изискала липсващите документи, тя така и не ги получила до 30 май, когато Специализираната комисия е разгледала повторно случая. Въпреки това Комисията предложила на управителя на НЗОК да изпрати непълната медицинска документация за задължително становище на двама външни експерти. Писмата към консултантите са изпратени на 31 май, съобщават от Касата.

Те посочват, че Университетската болница е представила последния необходим медицински документ на 6 юни, като отново нямало информация за цените на двете лекарства.

В същия ден е проведена среща за уточняване на начина процедурите по подадените заявления между Специализираната комисия в НЗОК и представители на Университетската болница "Царица Йоанна - ИСУЛ" и УМБАЛ "Св. Марина" - Варна.

От Здравната каса информират, че на 13 юни са получени задължителните становища от външни консултанти, но ИСУЛ е представил на НЗОК документ за цените на двата продукта едва на 18 юни, след като той е бил специално изискан. Още същия ден Касата е издала заповед за одобряване на заплащането на цялата сума в размер на 23 377,40 лв.

НЗОК посочва, че междувременно болницата е поискала от майката на болното дете около 14 000 лв. за заплащане на извършеното лечение. Заради несъвпадението в цените НЗОК е сезирала Изпълнителна агенция "Медицински надзор" към Министерството на здравеопазването за цялостна съвместна проверка по случая.

Касата обаче уверява, че това по никакъв начин не е възпрепятствало провеждането на лечението на детето. НЗОК опровергава и друга информация, разпространена в социалните мрежи, а именно, че от месец няма нито едно решение за болно дете. Тя подчертава, че от поемането на дейността на Център "Фонд за лечение на деца" на 1 април до момента е разгледала 379 заявления за одобряване на заплащането на медицински услуги.

Между 1 и 19 юни Комисията е разгледала около 100 случая по процедура и е издала 29 заповеди за извършване на плащания, а други 10 очакват одобрение. Не е издаден нито един отказ за заплащане, изтъкват от НЗОК.