Зеленски: Съдбата на източните земи – в ръцете на украинския народ

Това може да стане или чрез избори, или чрез референдум, обясни украинският президент

Топ
20:46 - 11 Декември 2025
644
Зеленски: Съдбата на източните земи – в ръцете на украинския народ

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че всякакъв компромис между Украйна и Русия по въпроса за контрола на източните украински територии ще трябва да бъде "справедлив" и да бъде одобрен или чрез "избори", или чрез "референдум" в Украйна, предаде Франс прес.

"Вярвам, че украинският народ ще отговори на този въпрос. Независимо дали това ще стане чрез избори или референдум, трябва да има позиция, която да идва от украинския народ", изтъкна Зеленски.

От своя страна германският канцлер Фридрих Мерц съобщи, че на американския президент Доналд Тръмп е било изпратено предложение за териториални отстъпки, които Украйна е готова да направи, за да сложи край на войната си с Русия. Мерц каза, че предложението е било изпратено, след като той и други европейски лидери са разговаряли по телефона с Тръмп на 10 декември.

„То се отнася главно до въпроса какви териториални отстъпки е готова да направи Украйна“, посочи Мерц. Той обаче предупреди, че в крайна сметка „украинският президент и народ трябва да отговорят на този въпрос“.