Земята се е наклонила с 80 см

Причината е в изпомпване на подпочвените води

Мистика
11:27 - 14 Декември 2024
5425
Земята се е наклонила с 80 см

Водата има сила. Всъщност в нея се крие толкова много мощност, че изпомпването на подпочвените води на Земята може да промени наклона и въртенето на планетата. Може също така да повлияе на покачването на морското равнище и други последици от изменението на климата.

Изпомпването на подпочвените води изглежда има по-големи последици, отколкото се е смятало досега. Но сега – благодарение на проучване, публикувано в списанието Geophysical Research Letters – може да се види, че за по-малко от две десетилетия Земята се е наклонила с 80 сантиметра в резултат на изпомпване на подземни води. Това се равнява на 60 сантиметра покачване на морското ниво.

„Ротационният полюс на Земята всъщност се променя много“, казва в изявление Ки-Веон Сео, геофизик от Националния университет в Сеул. "Нашето проучване показва, че сред причините, свързани с климата, преразпределението на подпочвените води има най-голямо въздействие върху дрейфа на въртящия се полюс. Тъй като Земята се движи на ротационен полюс, разпределението на водата на планетата влияе върху разпределението на масата", добавя Сео.

Изследване на НАСА, публикувано още през 2016 г., предупреждава, че разпределението на водата може да промени въртенето на Земята. Проучване в Geophysical Research Letters се опитва да добави някои твърди цифри към това осъзнаване. „Много се радвам да открия необяснимата причина за отклонението на полюса на въртене“, казва Сео. „От друга страна, като жител на Земята и баща, аз съм загрижен и изненадан да видя, че изпомпването на подземни води е друг източник на покачване на морското равнище“.

Проучването включва данни от 1993 до 2010 г. и показва, че изпомпването на цели 2150 гигатона подпочвена вода е причинило промяна в наклона на Земята с приблизително 80 сантиметра. Изпомпването е предимно за напояване и човешка употреба, като подземните води в крайна сметка се преместват в океаните.

В проучването изследователите са моделирали наблюдавани промени в дрейфа на ротационния полюс на Земята и движението на водата. При различни сценарии единственият модел, който отговаря на дрейфа, е този, който включва 2150 гигатона разпределение на подпочвените води. Сурендра Адхикари, изследовател в Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА, който участва в проучването от 2016 г., смята, че допълнителните изследвания са важни. „Те са определили количествено ролята на изпомпването на подпочвените води върху полярното движение“, посочва той в изказване, „и това е доста важно“.

Има значение къде се движи водата. Преразпределянето на водата от средните географски ширини прави най-голямата разлика, така че интензивното движение на водата както от Западна Северна Америка, така и от Северозападна Индия е изиграло ключова роля в промените в наклона. Сега, когато влиянието на движението на водата е известно за толкова кратко и сравнително скорошно време, използването на исторически данни може да помогне да се покажат тенденциите и да се даде по-голяма дълбочина на разбирането на ефектите от движението на подземните води.

„Наблюдаването на промените в ротационния полюс на Земята е полезно“, завършва Сео, „за разбиране на вариациите в съхранението на вода в мащаб на континента“. Тези данни могат също така да помогнат на природозащитниците да разберат как да работят за предотвратяване на продължаващото покачване на морското равнище и други климатични проблеми.