Жегите са опасни и за здравите хора

Високите температури могат да са опасни не само за хората с хронични заболявания, бебетата, бъдещите майки и възрастните над 65 години, които са най-заастрашени в жегите, предупреждават лекарите. И най-здравият човек може да стане жертва на топлинен или слънчев удар и тогава е добре не само да се обадим на 112, а и да знаем как да помогнем преди да е дошъл медицинският екип.
Признаците на слънчевия и топлинния удар са ного сходни и долекарската помощ не се различава така, че е много важно да знаем как да реагираме, ако станем свидетели на критична ситуация.
Разликата в двете състояния се състои в това, че слънчевият удар се получава като последствие от продължително излагане на силни слънчеви лъчи, докато от топлинен удар може да пострадаме, дори ако пребиваваме в загрято помещение. При слънчевия удар наблюдаваме засилено изпотяване, а при топлиненния кожата и лигавиците са горещи и сухи, заради настъпилата силна дехидратация. Други типични симптоми са повишена температура, нарушения в съзнанието, объркване, главоболие, гадене и повръщане, ускорен пулс.
Първото нещо, което трябва да направим е пострадалият незабавно да се внесе на хладно и сенчесто място и после веднага да се обадитм на тел. 112. Докато дойдат от Спешна помощ, дрехите на пострадалия трябва да се разкопчаят и нищо да не пречи на дишането му. Добре е да се постави полулегнал, близо до климатик или вентилатор. Ако има повръщане, той трябва да е обърнат на една страна, за да не попаднат частици от храната в белия му дроб. По същата причина не се дават сладолед или други студени храни. По възможност е добре да се облее или обтрие с хладка вода.
Препоръчително е да се поставят студени компреси (с лед) на подмишниците, ставите и гърба. Тези области са богати на кръвоносни съдове, разположени близко до кожата, което може да допринесе за бързото охлаждане на организма. Задължително е да му се даде вода или сок, които обаче да не са студени, а само охладени. Алкохол и напитки, които съдържат кофеин, са абсолютно противопоказни. Ако има възможност, е добре в седнало положение да се постави във вана или под душ. Задължително е да се избягват места за поставяне като пейки, маси или други, които имат остри ръбове, тъй като често хората в това състояние стават неспокойни, започват силно да се тресат, което може да доведе до наранявания.
Ако не бъде оказана навременна помощ, оплакванията се задълбочават, появяват се смущения в дишането и сърдечната дейност и може да се стигне дори до фатален изход,предупреждават лекарите.
Пострадалият, дори след възстановяване от топлинен удар, трябва да се пази от ново излагане на високи температури или физическо натоварване. Може да се върне към нормалния си ритъм на живот и работа едва след консултация с лекар, съветват специалистите.