Желанието да подремнем след хранене означава диабет
Повишената консумация на сладкиши и сланинките около талията са сред симптомите на коварната болест
На много от нас ни се приспива, след като сме си хапнали добре на обяд или на вечеря. Това състояние обаче не е нормално и в повечето случаи говори за някакъв здравословен проблем. Най-често става дума за чукащият на вратата диабет.
Това е коварна болест на съвременното забързано ежедневие, за която до голяма степен е виновно неправилното хранене. Когато вече е факт, диабетът не може да бъде излекуван, но може да се държи под контрол. Възможно е обаче да разпознаем навреме признаците на преддиабетно състояние - състоянието на повишени нива на глюкоза, което все още не може да се нарече диабет и което се развива постепенно в продължение на 10 и повече години.
На този етап от заболяването захарта може да се държи под контрол чрез промяна на начина на хранене, но е от решаващо значение да се разпознае навреме преддиабетния стадий, което често не е лесно, защото симптомите са скрити и дори цялостно ги няма. Ето защо експертите препоръчват нивата на кръвната захар да се измерват от тези, които смятат, че са здрави и нямат съмнения за диабет. Измерванията на глюкозата се препоръчват най-вече за хора на възраст над 45 години, хора с наднормено тегло и тези, при които са регистрирани рискови фактори за поява на диабет.
Признаци на преддиабет
Въпреки че болестта се смята за "мълчалив убиец", защото няма очевидни симптоми, има признаци, които могат да ви помогнат да "диагностицирате" проблема, а след това да потърсите съвет от експерт, за да предотвратите по-сериозни последици за здравето си. Това са следните сигнали:
1. Приспива ви се след хранене - нормално е след тежка и мазна храна да ни се приспи, но ако забележите, че това се случва често или редовно, няма да е зле да отидете на лекар и да започнете да измервате нивата на кръвната си захар.
2. Желание за сладкиши и други въглехидрати може да е просто навик, но и признак на потенциално развитие на диабет.
3. Увеличаване на теглото и по-трудно отслабване - затлъстяването е рисков фактор за диабета, така че може да се каже, че всички хора с излишни килограми са в преддиабет. Намаляването на теглото чрез правилно хранене и физическата активност са много важна стъпка в превенцията на диабета.
4. Мастните отлагания около талията – напълняването е опасно при всички случаи, но ако получите напълняване точно в областта около кръста, има повишен риск от сърдечно-съдови заболявания и диабет.
5. Повишено кръвно налягане - ако в допълнение към затлъстяването имате повишен холестерол, триглицериди и кръвно налягане, има голяма вероятност да страдате от диабет. Правилната диета е решение на тези проблеми, така че не забравяйте да се консултирате с диетолог.
Изберете храни с нисък и среден гликемичен индекс
Гликемичният индекс показва скоростта, с която въглехидратите от храната повишават нивото на кръвната захар, варирайки от едно (най-ниската) до 100 (най-бързата), която отговаря на чиста глюкоза.
И напълно здравите хора, и особено тези с висок риск от диабет, трябва да избягват храни с висок гликемичен индекс: сладко, бяло брашно, бяла паста и хляб, картофи, пържени храни, готови хранителни продукти, продукти с добавена царевица и глюкозен сироп, мармалад, консервирани плодове.
Предимство трябва да се дава на храни със среден и нисък гликемичен индекс. Храните със среден гликемичен индекс са: ориз и други зърнени култури, батати, по-неузрели банани, ябълков сок и ананас.