Желязков говорил с БСП и ИТН за оставките на Гуцанов, Силви Кирилов и Манол Генов
Твърди се, че е повдигната и темата за включване на ДПС-НН като коалиционен партньор

Премиерът Росен Желязков е провел спешни политически преговори с коалиционните партньори от БСП и ИТН с цел бъдещето на управленската конструкция и потенциалното включване на "ДПС-Ново начало" като коалиционен партньор в нова управленска конструкция,твърдят запознати с формата на разговорите.
От формациите на Атанас Зафиров и Слави Трифонов са декларирали необходимост от време за допитване до колективните си органи относно финалното решение за бъдещото преформатиране на правителството, пише News.bg.
Основен фокус в разговорите са били и бъдещите рокади в министерствата и най-вече дали председателят на парламента доц. Наталия Киселова ще се раздели с поста си, каквато заявка даде лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов във вторник речта си пред партийния актив.
Обсъдено е било и вероятното освобождаване от постовете на няколко министри, като се споменават имената на Борислав Гуцанов, Силви Кирилов и Манол Генов.
Костадин Ангелов се закани да иска оставките им, ако не отстранят шефа на РЗИ - Велико Търново и директора на "Контролна и превантивна дейност" в РИОСВ - Велико Търново.
По-рано днес лидерът на ДПС - Ново начало Делян Пеевски също посочи, че е говорил с Росен Желязков. По негови думи до края на седмицата предстояла и среща между преговорни екипи от ГЕРБ и ДПС, за да каже формацията на Пеевски как вижда свое участие в мнозинството.
Той допусна обаче и вариант, в който ДПС да остане в сегашната си роля на подкрепяща формация без министри. В този случай формацията на Пеевски на практика ще поеме ролята, която АПС имаше в началото на правителството.
Предстои да се реши дали ще бъде подписвано и ново коалиционно споразумение.
Информациите бяха потвърдени непряко и от вицепремиера и лидер на БСП Атанас Зафиров по време на днешния брифинг в централата на БСП, където той посочи, че Съветът за съвместно управление не е разпускан.
Там той също така посочи, че сегашното управление нямаше да съществува без подкрепата на ДПС, и допълни, че е нормално, "когато даваш подкрепа, да имаш определени очаквания, изисквания и виждания.
До този момент единствено от ИТН не са коментирали политическото напрежение в управляващото мнозинство.