Жестока пролетна умора мъчи през май

Хиляди се оплакват от безсъние и главоболие

Здраве
09:00 - 11 Май 2019
5695
Жестока пролетна умора мъчи през май

Тежка пролетна умора мъчи през май заради температурните аномалии. Хората масово се оплакват от  главоболие и липса на сън заради смяната на жегите с почти зимни температури. В последната седмица амплитудите бяха огромни - максималните температури паднаха от 25 на 6-7 градуса.       

Пролетната умора се проявява още през март и засяга почти всеки втори. С този термин се описва чувството за понижена енергия, замаяност и умора в края на зимата и началото на пролетта. Ето защо лекарите често я причисляват към сезонните афективни разстройства, към които се отнася и зимната депресия. „Това са нарушения, които се случват през определен период от годината и засягат по-често жените, от колкото мъжете. Атакува  предимно млади хора в работоспособна възраст, но я чувстват и пенсионерите с лабилно кръвно налягане и мигрена”, обясняват лекарите.

Липсата на достатъчно слънчева светлина през зимата, намалената физическа активност и бедният на витамини хранителен режим са само част от факторите, отговорни за това неприятно състояние. „Според някои експерти, балансът на хормоните в организма също може да има съществена роля. Тази теория предполага, че по време на зимата нивата на серотонин - хормонът на щастието, намаляват значително, тъй като за производството му е нужна слънчева светлина. Това води до чувство на изтощение в началото на пролетта”, уточняват медиците.

За да преодолеем пролетната умора, докторите препоръчват стабилна закуска, богата на витамини. Задължително е да се пият течности не по-малко от 2 литра на ден. Особено полезни са плодовите и зеленчукови сокове, както и  билковите чайове.

Те не само поддържат оптималната хидратация на организма, но и доставят витамини и минерали”, съветва още д-р Солтирски. В менюто също така трябвало да се включат пчелно млечице, годжи бери, джинджифил, женшен и гуарана. Всички те са богати на микроелементи като калций, магнезий, фосфор, желязо и калий. И не на последно място – въпреки умората, човек трябвало да наблегне на спорта.