Зловещата истина за пожарите в Италия: Използвали котки като живи факли

Подпалвачите слагали парцали, напоени със запалителна течност, вързани за опашките им

Актуални новини
15:30 - 24 Юли 2026
2618
Зловещата истина за пожарите в Италия: Използвали котки като живи факли

Горските пожари, които бушуват в Южна Италия тази седмица, разкриха брутална и шокираща следа. Властите разследват умишлени палежи, след като бяха открити котки с парцали, напоени със запалителна течност, вързани за опашките им, съобщава CNN.

Планът на подпалвачите е бил брутално пресметнат. Животните са превърнати в подвижни източници на огън сред изсъхналата растителност.

„Тези животни са били пуснати в полетата, тичали са наоколо и са разпалвали огъня“, заяви Доменико Костарела от Агенцията за гражданска защита на Калабрия.

На място са открити и други доказателства за умишлени действия, включително запалени свещи върху леснозапалими парцали и устройства за възпламеняване. Пожарникарите все още се борят с пламъците около Националния парк „Поллино“ в Калабрия, съобщи телевизия RAI.

Противопожарните екипи са извършили над 160 мисии само в рамките на 24 часа.

Италианската асоциация за защита на животните и околната среда вече е подала сигнал за престъпление. Обявена е и награда от 1000 евро за информация за хората, подпалили котките, съобщава SkyTG24.

Използването на котки за разпространение на огън не е нов метод в Южна Италия. През 2016 г. властите в Сицилия обвиниха мафията, че използва котки за предизвикване на пожари в национален парк, а през 2017 г. същата тактика бе засечена край Везувий.

Мафиотските групи често предизвикват пожари, за да изкупят опожарената земя на по-ниски цени,

обяснява Лорън Пиърсън, изследовател от Калифорнийския университет в Бъркли. Престъпните организации се възползват и от прехода към зелена енергия, като принуждават собственици да продават имотите си на компании за соларни панели.