Зоват световните лидери за бойкот на олимпиадата в Китай

Пекин е подложен на нарастващ натиск, особено заради съдбата на уйгурското си малцинство

Свят
12:44 - 03 Февруари 2021
2017
Зоват световните лидери за бойкот на олимпиадата в Китай

Коалиция от правозащитни организации публикува отворено писмо, като призова световните лидери да бойкотират Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г. заради потъпкването на правата на човека от Китай, информира "Франс прес".

Зимните игри трябва да започнат на 4 февруари следващата година, само шест месеца след отложената лятна олимпиада в Токио, но подготовката е засенчена от пандемията от коронавируса.

Китай също така се сблъсква с глобален критичен поглед по редица въпроси, особено масовото въдворяване в концентрационни лагери на мюсюлмани уйгури в западната област Синцзян и неговото потъпкване на правата и свободите в Хонконг.

Около 180 правозащитни организации подписаха отвореното писмо, в което се призовава световните лидери да бойкотират зимните игри в Пекин, "за да се гарантира, че те не се използват за поощряване на ужасяващите нарушения на правата от Китай и репресии срещу инакомислещи".

Коалицията, която включва Световния конгрес на уйгурите и Международната мрежа за подкрепа на Тибет, заяви, че откакто Пекин получи честта да организира игрите през 2015 г., "президентът Си Цзинпин започна неумолима репресия срещу базовата свобода и правата на човека".

В изявление пред АФП от Международния олимпийски комитет (МОК) са уверили, че опасенията, повдигнати от правозащитните организации, включително относно правата, "бяха и са повдигнати пред правителството и местните власти".

"Получихме уверения, че принципите на Олимпийската харта ще бъдат спазени в контекста на игрите", посочиха от МОК и допълниха: "Ще продължим да обсъждаме въпроси, свързани с игрите, с организаторите."

Китай е подложен на нарастващ натиск - особено заради съдбата на уйгурското си малцинство.

Правозащитните организации смятат, че поне един милион уйгури и други тюркоезични мюсюлмански малцинства са затворени в концентрационни лагери в Синцзян.

След като първоначално отрече съществуването на лагерите, китайското правителство внезапно ги призна, заявявайки, че те са центрове за професионално обучение, целящи намаляване на привлекателността на ислямския екстремизъм.