14 се отказаха от НС - 9 от ДПС, 3 от ГЕРБ и 2 от ИТН

ЦИК внася доклад в НС за промени в изборното законодателство, обеща Александър Андреев

Топ
15:47 - 11 Април 2021
5392
14 се отказаха от НС - 9 от ДПС, 3 от ГЕРБ и 2 от ИТН

След като ЦИК посочи окончателния списък с 240 депутати в състава на 45-ото Народно събрание,стана ясно, че 14 кандидати са се отказали от депутатските банки.

Девет от отпадналите са от ДПС, трима от ГЕРБ-СДС, сред които е и лидерът на партията ГЕРБ Бойко Борисов, и двама от „Има такъв народ“. Техните места по правило се заемат от следващите в листите.

Други 24-ма избрани в два района посочиха откъде ще реализират мандата си. Такъв избор направиха и партийните лидери Слави Трифонов, Мустафа Карадайъ, Христо Иванов, Корнелия Нинова, Николай Хаджигенов и Мая Манолова.

В "Държавен вестник" се публикуват днешните решения на ЦИК за избраните 240 народни представители в следващия парламент. Комисията изпълни в срок обработката на данните, а председателят Александър Андреев не скри, че изборите са били трудни, но успешно проведени:

"Появилите се в обществото и обществени нагласи, че поради различни причини, а именно, каквито са тежката обстановка в страната във връзка с пандемията, сложните изборни книги, които биха могли да забавят изпълнението на задълженията от страна на ЦИК, ние изпълнихме нашите правомощия и нашите задължения, съгласно Изборният кодекс, в този труден момент, в тези трудни избори с оглед обстановката в страната", каза Андреев и благодари на всички, участвали в провеждането на изборите.

ЦИК ще анализира целия изборен процес, в т.ч. трудностите и ще внесе в НС доклад с предложения за промени в изборното законодателство, съобщи председателят Андреев. 

"За да могат да бъдат допълнени или изменени и съответните текстове, в които ние видяхме, че би могло да има допълнителни неясноти или въпроси, които са поставени", каза той.

А що се отнася до последното разместване в имената на депутатите, включително и днес, ЦИК удовлетвори три желания на вече посочени за народни представители да не положат клетва в пленарната зала.

Това са Димитър Рунков от ГЕРБ-СДС, който се отказва да е депутат от Ямбол. Това направиха и двама от "Има такъв народ" - партията на Слави Трифонов, които отказаха да встъпят в правомощията си: Юлия Чортленева от Плевенския район и Николай Радулов от 24-ти МИР в София.

Преди това откази да са депутати направиха деветима от ДПС и други двама от ГЕРБ-СДС, включително и Бойко Борисов, за което има подадена жалба във Върховния административен съд. Така общо 14 избрани отстъпиха място на следващи в листите.

Най-активният подбор на депутатите си направиха от ДПС чрез пренареждане и откази да бъдат посочени за народни представители. От Кърджали първо се отказаха да са депутати кметът на града Хасан Азис и областният координатор Ресми Мурад.

Лидерът на партията Мустафа Карадайь, избран в два района, също се отказа от Кърджали и посочи Шумен, откъдето пък се отказа Айсел Руфат.

В Плевен откази дадоха Десислава Тодорова и Каролина Кьолер, които бяха изместили с преференциален вот Йордан Цонев, но той пък реши да посочи, че ще е депутат от Врачанския район.

В Софийския район ДПС също пренареди вота след отказ на първия и третия в листата.

В Пазарджик се отказа и евродепутатката Искра Михайлова.

При ГЕРБ се пренареди листата в Габрово. Отказа се 7-ият Павлин Ганчев, който получи преференциален вот и се изкачи на избираемо място.

Така от този район депутати са Томислав Дончев и Невена Минева.

Красимир Вълчев посочи да е избран от Шумен и така вкара в парламента от Стара Загора икономическия министър Лъчезар Борисов.

В Пловдив, след отказа на Бойко Борисов да е депутат, влиза Радомир Чолаков, а от Софийския район депутат на негово място ще е Христо Гаджев.

Николай Хаджигенов от „Изправи се! Мутри вън!“ ще е депутат от 25 МИР София и така освободи мястото в Пловдив на Мария Капон.

Десет бяха спечелилите в два района от листите на „Има такъв народ“. При изборът, направен от тях, листите по места също се пренаредиха.

Окончателното разпределение на мандатите в 45-тото НС между шестте политически формации:

ГЕРБ - СДС ще бъдат представени от 75 депутати, партията на Слави Трифонов "Има такъв народ"  - от 51, "БСП за България" - от 43, ДПС - 30 депутати, „Демократична България“ - 27, "Изправи се! Мутри вън!" - от 14 народни представители.

Мобилизация на българските общности зад граница, отчитат от ЦИК. При повече секции от предходни избори в някои от тях успелите да гласуват миналата неделя са над 1800, което е смятано за трудно постижимо.

Относно машините, с които се гласуваше в големите секции в страната предстои анализ на ЦИК, но броят на гласувалите с устройствата не се увеличава спрямо 2019 г. , казаха говорителите на Комисията:

"Процентът, съгласно информацията от обработените протоколи от нашите партньори, е 27%. Ще намерите същото число и на евроизборите. Точно 27% . Неговата устойчивост може би си заслужава анализ, не разбира се, от гледната точка на изборната администрация“.

Около 400 сигнали и жалби са подадени в изборния ден, съобщи говорителят на ЦИК Димитър Димитров, като посочи, че броят им идентичен с предходните избори.

За намерението на карантинирани, които не успяха да гласуват и обмислят да подадат колективна жалба пред съда и да поискат допълнителен ден за гласуване, говорителят Димитър Димитров обясни:

"В Кодекса е записано, че изборите у нас се правят в един ден. Давате си сметка, че ако има 20 хиляди души, които гласуват след като са излезли резултатите, те могат да изберат някакъв вид стратегическо гласуване, което никой и никъде не се препоръчва. 

ЦИК ще се съобрази и със съдебното решение по жалбата на гражданско движение БОЕЦ срещу решението Бойко Борисов да не бъде избран за депутат.