2 млн. европейци искат да останат във Великобритания след Брекзит

61% от желаещите са получили статут на "постоянно пребиваващ"

Актуални новини
17:38 - 09 Октомври 2019
2493
2 млн. европейци искат да останат във Великобритания след Брекзит

Близо 2 милиона европейски граждани са поискали да останат в Обединеното кралство след Брекзит, от които половин милион само през септември с приближаването на предвидената дата, сочат статистическите данни, публикувани днес от британското правителство, предаде Франс прес.

Общият брой на молбите, получени до края на септември, е над 1,8 милиона (1 860 200), 520 000 от които са получени само през миналия месец, предава БТА. Това показва безпокойство според Никълъс Хатън, основател на

The3Million (Трите милиона) - асоциация за защита на интересите на европейските граждани във Великобритания. "Когато плашиш хората, те се тревожат и се опитват да гарантират статута си, а правителството силно ги плаши с риска от Брекзит "без сделка", заяви Хатън за АФП.

Британският премиер Борис Джонсън повтаря, че страната му ще напусне ЕС на 31 октомври, със или без сделка, въпреки страховитите икономически и социални последици. По официални данни са подадени общо над 1,5 милиона заявления, като 61 на сто от заявителите са получили статут на "постоянно пребиваващ" (settled status), който се дава на лица, живели поне 5 години без прекъсване в страната и който им позволява да продължат да работят и да получават социални помощи след Брекзит.

"Предварителен статут на постоянно пребиваване" (pre-settled status) са получили 38% други европейски граждани, живеещи от дълго време във Великобритания. Този статут им позволява да останат още пет години в страната и да кандидатстват за постоянен статут след като таванът от пет години постоянно пребиваване бъде достигнат. Поляците, румънците и италианците са подали най-много заявления.

"Европейските граждани са наши приятели, наши роднини и наши съседи и искаме те да останат", реагира Брандън Луис, държавен секретар в министерството на вътрешните работи, определяйки броя на молбите като "фантастичен".

Граждани на ЕС имат право да подадат заявления до 31 декември 2020 г., в случай на твърд Брекзит или до 31 декември 2021 г., ако бъде сключено споразумение с Брюксел за развода, според сайта на британското правителство. Хатън се пита какви ще са последиците за тези, които не са предприели необходимите стъпки в този срок. "Правителството все още отказва да обясни какво ще се случи с тези, които не са подали заявление до крайната дата през декември 2020 г. Ще имаме ли стотици хиляди без документи на 1 януари 2021 г.?", заяви Хатън, който спомена по-специално въпроса за възрастните. "Някои от тях не знаят, че трябва да направят това, или са в старчески домове, или са болни, а това може да се отрази на грижите, които ще могат да получават след Брекзит", посочи той.