2084 година: Няма държави, няма медии, няма глад, Земята се управлява от 130-годишен цар
Македонският режисьор Деян Пройковски постави в Пловдивския театър антиутопична пиеса, Малин Кръстев влезе в ролята на почти безсмъртен владетел
2084 година - човечеството е постигнало всеобщо щастие - без държави, без медии, без глад, а Земята се управлява от 130-годишен Цар на царете. Тази реалност описва спектакълът "2084. RЕХ. Или последният цар на света", чиято премиера е тази вечер на сцената на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, обявен за чуждестранен агент, а постановката е на известния македонски режисьор Деян Пройковски.
Ироничната антиутопия повежда зрителите към близкото бъдеще – свят, в който се управлява от почти безсмъртен владетел, в чиято роля се превъплъщава Малин Кръстев. Животът му се поддържа от опърничавия андроид Сам – роля, поверена на сина му Борис Кръстев.
В постановката участват и Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова, Катрин Гачева, Паола Маравиля, Радина Думанян, Мариана Йотова, Троян Гогов, Ивана Крумова, Василена Кючукова, Никола́ Боев, Златко Шарков, Мария Колева, Венцислав Петров, Николай Колев, Златко Шарков, Филип Василевски.
Начало на новия световен ред поставя Ливейн Каплан, 130-годишен, прекрасно съхранен и пазен Рекс Регис (Цар на царете). Благодарение на него човечеството е достигнало до степан на всеобщо благополучие. Но дали всички са готови да платят цената на утопичното общество? И как всемогъщият Цар на света ще се справи с опърничавия андроид Сам, който прави всичко възможно, за да не му позволи да умре?
"2084. REX. Или последният цар на света" е дързък и провокативен спектакъл за бъдещето, който ще остави следа в настоящето. Взривна комбинация от хумор, драма и сарказъм ще впечатлят зрителите. Постановката зрелищно смесва сънища с реалност, като сценографията е на Валентин Светозарев, а костюмите са дело на Елена Иванова. Преводът на пиесата е на Майя Праматарова, а композитор е
Горан Трайкоски.
"Когато оглеждахме репертоара си, стигнахме до извода, че ни липсва болезнената реалност - това, което се случва на всички нас в момента. Така погледнахме към пиесата на Кирил Фокин", сподели драматургът на Драматичния театър в Пловив Александър Секулов.
За премиерата в Пловдив дойде лично авторът на пиесата – съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. 30-годишният творец сподели, че за него това е най-личното му произведение, писано по време на ковид пандемията и призна, че заглавието е препратка към знаменития роман на Джордж Оруел „1984“.
Пиесата е създадена като политическа сатира за руския президент Владимир Путин без вътре да се споменава името му. Както е известно той нареди на руските учени да разработят елексир за безсмъртие, който да даде вечен живот. В българската версия на постановката не става дума точно за Путин, а за владетеля изобщо.
Деян Пройковски е водещ режисьор от Северна Македония, възпитаник е на НАТФИЗ и е гост-режисьор в различни театри на Балканите и в Източна Европа. Той сподели, че го е привлякла темата в текста, която определи като „рядка“ за театъра.
„В театъра всеки ден въпросът за идеите и идеологията става все по-актуален. Тук главният въпрос е дали има смисъл човек да се жертва за една идеология.
Една идеология никога няма да роди човек, но един човек може да роди много идеи“, коментира Пройковски. По думите му най-актуалният въпрос днес е: „Свободен ли е човек във виртуалния свят?!“