2,25 милиарда за наши хора: АПИ пусна нова схема за пътни ремонти дни преди изборите

Обществената поръчка е разделена на 9 позиции за 4 години, само 7 фирми отговарят на условието да имат 500 милиона лева оборот

Актуални новини
22:09 - 24 Октомври 2024
4065
2,25 милиарда за наши хора: АПИ пусна нова схема за пътни ремонти дни преди изборите

Само 3 дни преди поредните парламентарни избори, Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) прави опит тихомълком да прокара нова схема за възлагане на основни ремонти на пътища и магистрали. Вместо да обявява обществена поръчка за всеки един основен ремонт, сега пътната агенция предлага да реши този въпрос кардинално с една мега поръчка за внушителните 2,25 милиарда лева за 4 години.

Търгът е разделен на 9 обособени позиции, като във всяка една са включени по три области, обхващащи приблизително еднаква дължина на пътната мрежа - по около 2000 км. Това става ясно от регистъра на обществните поръчки. Първи за обявяването на търга съобщи в. "Капитал".

Това е изцяло нов начин за възлагане на основни ремонти, какъквто до момента не се е прилагал от АПИ. Подходът е обсъждан от бранша, след като стана ясно, че по времето на ГЕРБ редица основни пътни ремонти са възлагани по договорите за пътно поддържане, коментираха представители а пътностроителни фирми. Въпреки че служебният регионален министър Виолета Комитова изнесе данни, че тези ремонти по същество представляват незаконно строителство, така и не беше издаден акт за такова.

Изискванията към кандидатите за участие в поръчката отделно са прекалено завишени и малцина биха покрили критериите. Тоест, очевидно е, че условията са писани за конкретни "наши хора". Това на практика ще доведе до монопол върху тази дейност, коментираха още от пътно-строителния бранш.

Другата новост е, че вместо да бъде избран един изпълнител по обособена позиция, както се правеше досега при текущите ремонти и поддържане на пътната мрежа, ще бъдат избрани по трима изпълнители, с които АПИ ще подпише рамкови споразумения. Този тип обществена поръчка беше прилаган преди време за пътните ремонти в община Варна например. Така на практика харченето на милиарди за пътища ще се засекрети законно.

В добавка пътната агенция не съобщи публично за обществената поръчка, както прави с такива за по 50 000 лв. например, въпреки че кардинално сменя подхода на работа. Това поражда съмнения, че може да се готви ново източване на публичен ресурс в неизвестна посока. Нито едно от досегашните дела, образувани от прокуратурата за чували и куфари с пари за пътища, не е стигнало до съдебна зала, да не говорим за осъдени.

Ремонтът на магистрали вече ще се осъществява по нова схема

Настоящата обществена поръчка е публикувана в специалния регистър на 23 октомври, сряда. Всяка от деветте обособени позиции има прогнозна стойност от 250 млн. лв. до изчерпване на средствата или за 4 години в зависимост кое от двете събтия настъпи първо.

Всяка една от обособените позиции обхваща територията на три областни пътни управление (ОПУ) в масовия случай. Изключение има само при две, където в единия случай са две, а в другия четири ОПУ. Очевидно е, че АПИ се е ръководила една обособена позиция да включва приблизително еднаква дължина от републиканската пътна мрежа от около 2000 км.

Ето ги позициите:

  • Обособена позиция № 1 – Район 1: ОПУ Видин, ОПУ Враца, ОПУ Монтана;
  • Обособена позиция № 2 – Район 2: ОПУ Благоевград, ОПУ Кюстендил, ОПУ Перник;
  • Обособена позиция № 3 – Район 3: ОПУ Бургас, ОПУ Сливен, ОПУ Ямбол;
  • Обособена позиция № 4 – Район 4: ОПУ Варна, ОПУ Добрич, ОПУ Шумен;
  • Обособена позиция № 5 – Район 5: ОПУ Разград, ОПУ Русе, ОПУ Силистра, ОПУ Търговище;
  • Обособена позиция № 6 – Район 6: ОПУ Плевен, ОПУ Велико Търново, ОПУ Габрово;
  • Обособена позиция № 7 - Район 7: ОПУ Пазарджик, ОПУ Пловдив, ОПУ Смолян;
  • Обособена позиция № 8 – Район 8: ОПУ Хасково, ОПУ Кърджали, ОПУ Стара Загора;
  • Обособена позиция № 9 – Район 9: ОПУ Ловеч, ОПУ София.

Срокът за подаване на офертите е 20 ноември 2024 г. - по-малко от месец от обявяването на поръчката.

За всяка една от обособените позиции АПИ ще сключва рамково споразумение с първите трима потенциални изпълнители или по-малко, в зависимост от подадените оферти и допуснати до класиране участници.

При възлагане на пътен ремонт в даден район АПИ ще прави вътрешен конкурентен подбор между подписалите рамковото споразумение, ако са повече от един. Това ще става с покана до участниците в споразумението. Те са длъжни да подадат оферта, в противен случай ще дължат неустойка от 0.5% от прогнозната стойност на обекта.

В случай, че потенциален изпълнител не представи предложение в резултат на покана повече от един път, рамковото споразумение с него се прекратява.

Изпълнителят за конкретния ремонт ще се избира на база най-ниска предложена цена във вътрешната процедура, която на практика остава скрита за обществото.

Към участниците са поставени доста високи критерии. Те трябва да имат най-малко оборот от 500 млн. лв. без ДДС за последните 3 години, като половината от тях да са от строителство или ремонти на пътна инфраструктура.

Според запознати, от класациите за най-големите строителни компании в страната само 7 отговарят на този критерий самостоятелно. Това са корпорациите "Трейс груп холд", "ГБС Инфраструктурно строителство", "Хидрострой", "Европейски пътища", "Главболгарстрой", "Евро строй кънстракшън" и държавната "Автомагистрали".

Обикновено в такива търгове фирмите участват в обединения заедно с по-малки регионални и местни строители. Но дори и в този случай трудно биха покрили всички критерии, смятат в бранша. Причината е, че едно от изискванията към участниците е през последните 5 години да са построили, ремонтирали магистрали или пътища у нас и в чужбина с дължина поне 100 км. През последните четири години почти не е имало възлагане на основен ремонт на пътища и много малко фирми биха покрили този критерий, смятат от бранша.