4000 студенти останаха без общежитие

Актуални новини
15:02 - 27 Февруари 2023
3698
4000 студенти останаха без общежитие

Над 4000 студенти са без възможност да се върнат в общежитията си поради започнати, но недовършени ремонтни дейности в 10 блока към различни университети, сред които университетът по архитектура, университетът по икономика, Техническият университет, Музикалната академия и Художествената академия в София. Това обяви председателят на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) Даниел Парушев пред медиите.

До забавянето се стигна, защото след като получиха 98 млн. лв. за ремонт на общежития през 2020 г., част от университетите не са успели да извършат ремонтните дейности в срок поради обжалвания на процедурите за това в Комисията по защита на конкуренцията и Върховния административен съд. Така някои ремонти са започнали едва през 2022 г. при значително по-скъпи строителните материали - цени, които не са предвидени в договорите за финансиране от 2020 г. 

В резултат на това строителните фирми са спрели ремонтна дейност. В някои блокове първите етажи са ремонтирани, а останалите - не, добавя председателят на НПСС. За да продължат дейност, фирмите се обръщат към университетите за допълнително финансиране, но учебните заведения не могат да предоставят необходимите средства.

За разрешаване на проблема, от НПСС са се обърнали към Министерството на образованието и науката, като то е отговорило, че няма как да покрие сумата при липса на приет държавен бюджет.

Студентската организация се е обърнала към служебния премиер Гълъб Донев за отпускане на 10 млн. лв. за довършване на ремонта. Сумата е изчислена на база предложение на НПСС индексацията за всички строителни фирми за студентските общежития да бъде 17%, каквато е инфлацията на годишна база по данни на Националния статистически институт, вместо заложените 50% от методиката за индексиране на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Ректорите на университетите са потвърдили, че тази индексация ще бъде достатъчна за завършването на започнатите ремонти на 10 общежития, допълва още Даниел Парушев.

По думите му, университетите са реагирали на проблема, като някои от тях са успели да изместят студенти в други блокове, включително и на други университети. Немалко студенти обаче, са сигнализирали, че са били принудени да наемат квартира, чийто месечен наем често е "10 пъти по-висок" от този на общежитието.

Въпреки забавянето 15 блока са били ремонтирани с отпуснатите през 2020 г. пари, като по анализи на НПСС, в страната има близо 30 общежития, които се нуждаят от значителен ремонт. Някои от тях не са ремонтирани от повече от 50 години.