500 човека останаха без работа заради чумата по свинете

Загубите вече доближават 150 милиона лева, ще плати ли Европейският съюз сметката?

Новини
10:14 - 28 Юли 2019
9874
500 човека останаха без работа заради чумата по свинете

Колосални загуби трупат свиневъдите в България заради върлуващата в страната африканска чума по прасетата. Бедствието ни връхлетя преди седмица и заплашва да фалира целия бранш. До този момент загубите доближават 150 милиона лева, а индустриалното свиневъдсво в Русе и региона вече е сринато.

Пътят до русенското село Николово, водещ към свинефермата, е затворен заради чумата

Три от най-големите свинеферми в България – в Николово (17 000 прасета ), Бръшлян (40 000 прасета) и Голямо Враново (34 000), вече затвориха врати, а властите избиват прасетата им. Достъпът до трите свинеферми в Русенския регион е блокиран, а от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) търсят усилено терени за загробването на свинете.

Свинефермите в Николово, Бръшлян и Голямо Враново дават работа на общо около 350 души, които са временно освободени от работодателите си. Други около 150 работници, ангажирани в бранша като доставчици на зърно, фураж и обработено свинско месо също ще трябва да търсят други професии. В свиневъдството средната работна заплата е около 900 лева. Не е известно след колко време индустриалните ферми в Русе ще подновят работа. „Фалирани сме, няма как да се изправим на крака. Африканската чума ни унищожи напълно!“, признава един от съдружниците в свинефермата в Бръшлян.

Свинефермата в Голямо Враново, даваща хляб на 200 работници, ще бъде принудена да затвори врати , а 35 000 прасета, отглеждани там трябва да бъдат загробени

Единствената останала работеща свинеферма в Русе е тази в село Юделник, където се отглеждат 19 000 прасета. Мрачните очаквания са, че до два-три дни и там може да бъде открито огнище на африканска чума. Но дори и да се случи чудо и прасетата в Юделник да останат незасегнати, цената им рязко ще спадне заради поставения под карантина „чумав“ Русенски регион.

„В България в индустриални ферми се отглеждат общо 650-700 000 прасета, а засегнатите от африканска чума свине, които се избиват и трябва да бъдат ликвидирани, са около 90 000. Това е почти 15% от общия брой свине в България, а чумата настъпва и към Пловдив и Стара Загора. Положението е бедствено! Страната ни ще остане без свиневъдство, а бранша се оценява на около 5 милиарда лева. Кой ще поеме щетите? Европейския съюз ли? Оттам трябва да платят всички загуби! Засега нищо не обещават, щели да поемат единствено разходите по загробването на животните“, бие тревога свиневъд от Пловдив.

Европейския съюз засега се ослушва за финансова помощ за родните свиневъди. От Брюксел щели да поемат единствено разходите по умъртвяването на прасетата

Заради африканската чума засегнати ще бъдат и зърнарите в България. Цената на новата реколта зърно ще спадне наполовина, а на някои места е възможно да бъде разпоредено зърното да бъде унищожено, тъй като има опасност да е отровено. „Открити са десетки мъртви диви прасета в нивите, африканската чума се разнася от дивите прасета и няма как да бъде овладяна. Помнете ми думата – до месец-два всички прасета в България ще трябва да бъдат загробени!“, мрачно пророкува свиневъд от Велико Търново.

„Инфекцията е много опасна, разпространява се изключително бързо. Има характер на пандемия, тя може да залее континенти. Еволюционно вирусът атакува само видове които, принадлежат към семейството на прасетата. При някои видове, като домашните и дивите свине, протича много остро. При други животни протича асимптомно – т.е. няма клинична картина, но са преносители. Доказано е, че вирусът може да се пренася чрез кърлежи, но това се случва единствено в африканските страни. Комарите не могат да бъдат преносители“, коментира бедствието Христо Найденски, който е член на Европейския орган по безопасност на хранитe.