6 000 000 аборта у нас за 65 г. - още една България

Прекратяването на бременността по желание е разрешено на Априлския пленум от 1956 г.

Здраве
15:19 - 14 Юли 2022
4152
6 000 000 аборта у нас за 65 г. - още една България

Ако преброим абортите, извършени от 1953 до 2018, ще установим с изумление, че една цяла днешна България се е оказала неродена. Става дума за близо 6 милиона аборта - почти колкото е днешното българско население. Защо?, пита в своя публикация "Дойче веле".

Правото на жената да решава дали да роди или не, правото на зародиша да получи живот, правото на семейството да планира броя на децата си - в тези три измерения се завърта една тема, която в последните месеци "подпали" Полша, а сега тресе САЩ. Кое натежава в това уравнение с три неизвестни и едно известно - вече оплодената яйцеклетка? И къде е България в тази сфера?

Днес България, макар и в горните стойности, не се отличава особено от Европа. Стряскащите факти идват от статистиката от миналото. Ако съберем всички аборти, извършени от 1953 до 2018 година, ще установим с изумление, че почти една днешна България се е оказала... неродена. Абортите в този период са близо 6 милиона, а това се доближава до броя на днешното българско население.

В някои години абортите са повече от родените деца

Преди 1944 и до 1956 абортите в България са забранени. И лекарите, и жените се наказват със затвор. Колко са нелегалните аборти и колко жени са загинали от криминални опити за премахване на бременността, може само да се гадае.

През 1956, възможно е и това да става във връзка с Априлския пленум и цялостното просветляване, абортите до края на третия месец от бременността са разрешени. Числата започват да набъбват заплашително. През 1973 властта си дава сметка, че раждаемостта е в криза. И налага ограничения. Нямат право на аборт семейни жени с едно дете. Тихомълком в тази графа влизат и жените с две деца. Цифрите на абортите продължават да растат.

"Много аборти имаше тогава", спомня си 80-годишната акушерка Василка Стойчева от пловдивското село Крумово. Тя е започнала работа през 1961 и добре си спомня за ситуацията от онова време, както и за промените. Трудовият ѝ стаж е преминал и в селото, и в Пловдив.

Акушерката Василка Стойчева от Крумово

"Жените премахваха плода най-вече по социални причини. Повечето вече имаха две деца и трудно се справяха с отглеждането. В онези години жените работеха, майчинството беше късо, 6 месеца, парите не стигаха. Най-много желаещи да абортират бяха точно такива жени. А като се прибави и мъж, който много пие и тежи на семейството, ясна е причината."