6 поредни нощи: Протестите в Грузия не стихват, 300 са арестувани

Новини
10:11 - 04 Декември 2024
919
6 поредни нощи: Протестите в Грузия не стихват, 300 са арестувани

Повече от 300 души са арестувани по време на масови протести в Грузия, които продължават вече шест поредни нощи. Демонстрациите бяха провокирани от решението на управляващата партия "Грузинска мечта" да замрази кандидатурата на страната за членство в Европейския съюз, което разгневи гражданите и опозицията.

Свидетелства за полицейско насилие разпалиха още повече недоволството. Видеоклипове на нападения над протестиращи, включително сцени на насилие срещу жени и възрастни хора, се разпространиха по социалните мрежи.

Омбудсманът по правата на човека в Грузия и международни организации като ООН осъдиха полицейските действия, определяйки ги като "непропорционални и брутални". Властите твърдят, че 113 полицаи са били ранени, като се съобщава за нападения с фойерверки и други предмети.

В продължение на четири бурни нощи от 29 ноември насам протестиращите в Тбилиси блокираха ключови улици, за да се противопоставят на съобщението на правителството, че няма да продължи преговорите за присъединяване към ЕС до 2028 г. Полицията отговори с използване на водни оръдия, сълзотворен газ и гумени куршуми. 

Някои протестиращи се сблъскаха с полицията, хвърляйки коктейли Молотов и камъни, което накара властите да арестуват 224 души по обвинения в неподчинение и хулиганство.

Премиерът Иракли Кобахидзе твърди, че опозицията и неправителствени организации подстрекават протестите, но международните наблюдатели критикуват правителството за ограничаването на свободата на словото и натиска върху гражданското общество.

Грузински активисти настояват, че борбата не е само за демокрация в страната, а и за противопоставяне на влиянието на Русия. "Това е битка за нашето бъдеще и европейски ценности", заяви активистката Мари Кападнадзе.

Протестите не показват признаци на затихване, докато сблъсъците продължават. Международната общност следи внимателно събитията, но перспективите за бързо разрешаване на кризата остават неясни.

В отговор на постоянното и широко разпространено използване на непропорционална сила от полицията в Тбилиси, Денис Кривошеев, заместник-директор на Amnesty International за Източна Европа и Централна Азия, заяви:

"Грузинските власти трябва да прекратят насилствените си репресии, които нанесоха физическа, психологическа и правна вреда на тези, които упражняват правото си на протест. Стотици протестиращи, разпръснати и арестувани от полицията, са подложени на насилие, което в някои случаи се равнява на изтезания и друго малтретиране. Съобщенията за тежки наранявания - включително счупени лицеви кости, фрактури и сътресения сред задържаните - нарастват. Става все по-ясно, че полицията работи така, сякаш се радва на гаранция за безнаказаност от правителството."

"Адвокати и свидетели съобщават, че на задържаните се отказват навременни медицински грижи и достъп до адвокат, като същевременно са изправени пред ответни административни или наказателни производства без надлежен процес. Този повтарящ се модел на насилие и нарушения на човешките права, добре документиран след миналогодишните протести, разкрива стратегията на грузинското правителство да разгърне цялата държавна машина за наказване и потискане на несъгласието", подчерта Кривошеев.

Той подчерта, че "всички демонстранти, задържани единствено за мирно участие в протести, трябва да бъдат незабавно и безусловно освободени, докато всички служители, отговорни за незаконна употреба на сила, включително актове на изтезания и друго малтретиране, трябва да бъдат подведени под пълна отговорност."

Според платформата за мониторинг на Mapping Media Freedom най-малко 50 медийни служители са претърпели физически атаки, словесно насилие или възпрепятстване, докато полицията насилствено разпръсква проевропейските демонстрации. Повечето от ранените журналисти са били наети от независими и критични към правителството медии, базирани в Тбилиси.