6 промени в поведението, които издават деменция

Здраве
15:24 - 09 Април 2025
5263
6 промени в поведението, които издават деменция

Деменцията е синдром, който има много симптоми, свързани с прогресивния упадък на мозъка. Това заболяване е по-често при по-възрастните хора, но всъщност може да засегне всеки. Това състояние е прогресивно и може да се влоши с течение на времето - пациентите може да изпитват трудности да си спомнят имената на членовете на семейството, да забравят неща и да се изгубят на познати места. Но това не са единствените симптоми, според експерти от клиника Майо. Те докладват за 6 промени в поведението, които издават заболяването.

Какви промени в поведението настъпват при деменция?

"За съжаление, няма лек за деменция и ранната диагностика може да доведе до по-ефективно лечение, което може да помогне за облекчаване на симптомите. Освен това пациентът ще чувства подкрепа, което може да доведе до по-добро качество на живот. Ето защо е важно да се обърне внимание на възможните симптоми на деменция в ранните етапи", казват експертите.

Човек с деменция може да изпита следните промени в поведението:

промяна в личностните черти на характера;
безпокойство;
депресия;
неадекватно поведение;
подозрение и параноя;
халюцинации.

"Ако забележите някой от тези признаци в комбинация с други симптоми на деменция, трябва незабавно да се свържете с Вашия лекар. Също така е важно да посетите лекар, ако забележите тези признаци при хора, които познавате, тъй като е много важно да се определи причината за заболяването, тъй като някои заболявания, които причиняват симптоми на деменция, могат да бъдат лекувани", споделят експертите.

Също така, според Националната здравна служба на САЩ, повечето промени в поведението настъпват с напредването на деменцията. Хората започват да се държат различно главно в средните и късните стадии на деменция.

Така че обърнете внимание на следните промени в поведението отрано:

повтаряне на един и същи въпрос или действие отново и отново;
безпокойство, крачене напред-назад, лутане в кръг;
безпокойство;
нощни събуждания и нарушения на съня;
загуба на самоувереност, която може да се прояви като апатия или незаинтересованост към обичайните дейности.

Експертите допълват, че в по-късните стадии на деменция човек може дори да стане агресивен.

Симптоми на деменция

Проблеми с паметта - забравянето за среща и задаването на едни и същи въпроси са симптоми на деменция.

Трудности при изпълнение на обичайните задачи - друг важен признак е трудност при изпълнение на ежедневни задачи, които преди това не са били трудни. Например, човек е забравил как да готви познато ястие или не може да си спомни правилата на любимата си игра. Може също да му е трудно да управлява финансите и домакинските дела.

Проблеми с говора - хората с деменция може да изпитват трудности при намирането на правилните думи или да забравят имената на познати предмети. Това води до затруднения в общуването и може да предизвика разочарование както у самия човек, така и у неговите събеседници.

Дезориентация във времето и пространството - ранните признаци на деменция също включват дезориентация във времето и пространството. Човек може да забрави кой е денят, месецът или годината. Той може да се изгуби на познато място или да забрави как е попаднал там.

Загуба на интерес към личната хигиена - често хората с деменция започват да се грижат по-малко за външния си вид и личната си хигиена. Може да забравят да измият лицето си, да си измият зъбите или да сменят дрехите си.

Затруднено концентриране и планиране - човек може да забрави за планираните дейности, да не успява да изпълни ежедневните задачи или да има затруднения с организирането на времето си.