60 % от работодателите и 40% от хората използват изкуствен интелект
Ректор: ИИ е нашият нов Прометей, даряващ ни с огън

Изкуственият интелект (ИИ) е нашия нов Прометей, даряващ ни с огън, който може да осветява нови пътища и да вдъхновява съзидание или пък да падне в пожари от измами до бездуховност и конформизъм, да носи светлина, която озарява бъдещето ни или пък огън, който да изгори дома ни, каза днес ректорът на Международното висше бизнес училище (МВБУ) - проф. д-р Георги Апостолов, на 20-ата международна научна конференция, организирана от висшето училище. Тема на форума бе „Интелигентно бъдеще, изкуственият интелект в образованието, икономиката, бизнеса и управлението“.
„ИИ навлиза активно във всички области на социално-икономическия живот на планетата, притежавайки потенциала да се справи със сложни предизвикателства, свързани с подобряване на образованието, насърчаване на научните изследвания и иновациите, здравеопазването, климата, финансовия сектор, креативните индустрии и др.
Смята се, че най-малко 70% от фирмите ще приемат и използват някои аспекти от технологията на ИИ до 2030 година. Европейската комисия стартира консултация за бъдещата стратегия за ИИ в науката. Целта на този документ е да се ускори отговорното използване на ИИ в научните изследвания и да се улесни достъпа на учените до специализирани инструменти, изчислителна инфраструктура и финансиране“, каза заместник-ректорът проф. д-р Стела Балтова.
„Нашата цел е да превърнем този форум във форум на учените в областта на социалните науки, природните науки, хуманитарните науки и индустрията, за да могат да комуникират помежду си, и да разпространят своите най-нови постижения и резултати от изследвания, свързани с ИИ и неговото приложение, както и за обсъждане на пазарното позициониране и управление, при изграждане на интелигентното бъдеще, основано на приложението на ИИ, в контекста на образованието, икономиката, бизнеса и управлението, както и възможност да се дискутират иновационни модели практически предизвикателства и възможни решения в тези стратегически за социално-икономическото развитие на България, на Европейския съюз и на глобално ниво въпроси“, допълни доц. Стела Балтова.
„Само за няколко години станахме свидетели на това как едно явление, което допреди по-малко от десетилетие беше сякаш изцяло в полето на научната фантастика. Днес диктува темпото на случващото се в ежедневието ни. ИИ вече не е новото, той е настоящето, което преобразява нашите език, мислене, труд и изобщо нашите живот и очаквания за бъдещето. Какво означава това за нас като хора, като учени, като преподаватели, като творци на смисъл - едно общество, което все по трескаво търси ориентири. Тук не говорим само за технологии, а говорим за нов тип човешко съществуване. Съществуване в сътрудничество с машина на генерирания интелект. ИИ навлиза в образованието не само като помощник, но и като изпитание. Знанието вече не е в състояние на дефицит, а се генерира автоматизирано и мигновено", каза проф. д-р Георги Апостолов.
Сред гостите на събитието беше председателят на Икономическия и социален съвет на Република България - Зорница Русинова, която изнесе пленарен доклад на тема „Очаквани ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Мерки за преодоляване на проблемите от настоящата политика".
„Аз считам, че тази научна конференция ще допринесе съществено за всички теми, които и ние като работещи хора си поставяме, но и за работодателите и държавата. Подготвяйки се за представяне на едно от последните становища на Икономическия и социален съвет по темата за ИИ, попаднах на една статистика, която не е чак толкова обнадеждаваща, но същевременно може да ни постави на добро място. Всъщност, България е на осмо място в страните от Източна Европа, по брой научни публикации в областта на ИИ, което се равнява на малко над 3000 документа. Това ни поставя на едно сравнително средно ниво и вярвам, че днешната конференция наистина ще има съществен принос за България, не само по отношение на това да има по-добро визионерство, когато става въпрос за интегрирането на ИИ във всички сфери на живота ни, но и това ние да се наредим на по-горно ниво и да имаме общ принос по отношение на общите европейски и световни нужни публикации, свързани с прилагането на ИИ“, каза Зорница Русинова.
„Около 60 процента от работодателите вече използват ИИ, а малко над 40 процента от хората, почти в ежедневието, започват да използват ИИ. Той се използва основно в професии, които са по-високотехнологични и предполагат по-висока квалификация, но оттук-нататък очакванията са да има все по-голямо използване и разгръщане на ИИ като ежедневие в голяма част от професиите.
Към момента, данните и статистиките показват, че около 30 процента от професиите, вече ежедневно използват ИИ. Всъщност, много по-малко са процентите, когато имаме използване на ИИ за пълна автоматизация. Спекулациите със страха на хората, че ще загубят работните си места, с все по-голямото технологично навлизане на ИИ, са мит. По-скоро е обратното. Развитието на технологиите ще даде нов стимул на икономиката, а също и възможности да се създадат много повече работни места“, уточни Зорница Русинова.
След доклад на председателя на Икономическия и социален съвет на Република България - Зорница Русинова, беше сформиран дискусионен панел с модератор проф. д-р Цветан Илиев от екипа на МВБУ. В панела взеха участие ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България - д-р Йорданка Чобанова, основателят и изпълнителен директор на Umni.bg - Елица Стоилова, председател на управителния съвет на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) - Доброслав Димитров, предприемачът Радослав Симионов, и проф. д-р Ирина Цакова от екипа на МВБУ.
„ИИ предоставя много възможности, но също така и много рискове. До каква степен можем да идентифицираме тази рискове, към момента, е доста голям въпрос. Целта на Европейския съюз е да върне доверието в ИИ, включително като създаде етични и морални норми, защото ИИ трябва да бъде в полза на всички хора. Статистика на европарламента показва, че 83 процента от гражданите на Европейския съюз, вярват, че научните разработки и технологиите ще допринесат за благоденствието на съюза. В същото време, след запитване до каква степен е полезен ИИ, веднага процентът драматично спада на 38 процента, което значи, че има изключително високо недоверие спрямо ИИ. На въпрос дали ИИ трябва да бъде контролиран, процентът отново се покачва до 84 процента. Гражданите на Европейския съюз изискват да има контрол и регламент“, каза ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България – Йорданка Чобанова.