7 топ плажа могат да станат държавни?

Новини
19:17 - 08 Ноември 2021
7983
7 топ плажа могат да станат държавни?

Служебният кабинет отложи отдаването на 7 плажа на концесия, за да бъде взето решението от редовно правителство след изборите на 14 ноември. Това става ясно от публикуваната стенограма от заседанието на Министерския съвет, проведено на 6 октомври. Става въпрос за два плажа в област Варна - "Камчия" и "Кабакум – юг", и пет в област Бургас - "Василико" (Царево), "Созопол - запад" (на снимката в заглавието), "Червенка", "Свети Влас - централен" и "Сарафово – юг".

По време на заседанието на Министерския съвет служебният премиер Стефан Янев дори предлага, ако се налага, държавата да направи дружество, което да стопанисва плажовете и да назначи спасители.

Министърът на туризма Стела Балтова защитава концесиите с оглед гарантирането на сигурността на плажуващите и новия туристически сезон Лято 2022. Премиерът Стефан Янев, както и част от министрите, обаче не споделят мнението й. Основният аргумент точките да бъдат отложени е липсата на конкуренция. За шест от седемте морски концесии на плажове има само по един кандидат. Единствено за плаж "Свети Влас - централен" са подадени две оферти, но зад тях седи едно и също лице, става ясно от стенограмата на заседанието на служебното правителство.

Централният плаж на Свети Влас не бил атрактивен за концесионерите, твърди на заседанието на МС служебния министър на туризма Стела Балтова. Миналото лято той бе един от най-пренаселените у нас

Концесионните процедури за 7-те плажа са започнали в края на мандата на третото правителство на Бойко Борисов през април. След това са спрени, заради наложения мораториум от 45-тото Народно събрание върху разпоредителни действия на кабинета "Борисов 3". Следващият парламент не налага забрана, но следва нова пречка от страна на Министерството на финансите. То се произнася, че концесионните възнаграждения са прекалено ниски.

Според служебния министър на туризма Стела Балтова обаче определените концесионни възнаграждения за 7-те морски плажа не са ниски, защото тези морски ивици не са особено атрактивни.

"Впечатлението ми е, че тези концесионери са добре разпределени, след като никъде почти не е имало конкурентно участие и не знам дали не е по-добре финализирането да бъде отложено", опонира й обаче бившият вече правосъден министър и настоящ конституционен съдия Янаки Стоилов. Той отбелязва и високите цени за плажни принадлежности за плажовете на Камчия - по 13,50 лв. на чадър и на шезлонг. Това означава, че туристите ще трябва да плащат по 40 лева на ден, за да стоят на плажа.

"Аз и затова зададох въпроса - защо сега", казва от своя страна премиерът Стефан Янев.

Министърът на околната среда и водите Асен Личев смята, че след като едно редовно правителство е започнало процедурите, то трябва да бъдат завършени от редовен кабинет, още повече че ще има нова методика за изчисление на концесионните възнаграждения.

Министърът на регионалното развитие арх. Виолета Комитова дава пример с концесионера на плажа "Смокиня - юг", с който започна "скандал в началото на нашето служебно правителство". Става въпрос за т.нар. преместваем обект, който всъщност е голямо заведение на плажната ивица, но държавата нищо не може да направи. Както е известно, цяло лято в Созопол на плажа работеше заведението "Каво бийч", свързвано със собствениците на популярната дискотека "Бедрум" в Слънчев бряг, което, макар и гигантско, се оказва напълно законно и няма как да бъде разрушено.

Хитовото заведение "Каво бийч" на плажа "Смокиня-юг" е изградено напълно законно, става ясно от заседанието на служебното правителство на 6 октомври

"Преместваем обект, който по смисъла на ЗУТ не е строеж и ние не се занимаваме с такива строежи. Това е като пейките и чадърите в градината. Те не са строежи. Не можем да ги премахнем. Наблюдаваме превишени права на концесионера. Главният архитект го санкционираме, че е допуснал административна грешка. Но никой не може да премахне тези строежи на "Смокиня - юг" и най-накрая ние се показахме една безсилна държава", казва Комитова. Тя допълва, че в договорите на концесионерите освен таксите, чадърите и другите ангажименти, трябва да има "ясен и конкретно описан ангажимент" към тези строежи. Регионалният министър казва, че навсякъде се натъкват на този проблем и на практика държавата е по-слаба от концесионерите. "Те си правят каквото си поискат, и това по някакъв парадоксален начин изглежда законно", добавя Комитова.

Според служебния премиер Стефан Янев трябва да се създаде държавна структура, която да се грижи за част от плажовете. "Включително тази работна група, госпожо Балтова, да разгледа възможността там, където има един кандидат концесионер, държавата да не отдава този плаж на концесионер, а да си направи структура, която да си наема базисните спасители и държавата да си прибира таксите, и да се грижи за плажа. След като плажът е държавна собственост, държавата трябва да се грижи за него", казва Стефан Янев.