76-годишен осъден кардинал участва в конклава?
Джовани Анджело Бечиу е получил присъда за финансови злоупотреби

Кардинал Джовани Анджело Бечиу, осъден за финансови злоупотреби от ватиканския съд, заяви, че не е изключен от участие в предстоящия конклав, който ще избере следващия папа. Изявлението му идва въпреки това, че официалният списък на Светия престол го определя като "неизбирател", предават световните агенции.
Бечиу, бивш висш служител в Секретариата на Ватикана и един от най-влиятелните хора в курията до 2020 г., беше принуден от папа Франциск да се оттегли от всички права и привилегии на кардинал след разкрития за мащабен скандал с инвестиции в недвижими имоти в Лондон.
През 2023 г. той стана първият кардинал, осъден от наказателен съд на Ватикана, и получи пет и половина години затвор за злоупотреба с църковни средства. Той обаче подаде жалба, която все още се разглежда, и в момента живее във ватиканско жилище.
В интервю за сардински вестник, Бечиу подчерта, че не е получавал писмено искане да се откаже от участие в конклава, нито е изразена изрична воля за неговото изключване. Той настоява, че не е формално отстранен от Колегията на кардиналите, което технически му позволява да участва в предварителните дискусии преди конклава.
Решението за евентуалното му участие във вота ще бъде взето от декана на Колегията кардинал Джовани Батиста Ре и бившия държавен секретар кардинал Пиетро Паролин, които ще ръководят самите избори в Сикстинската капела.
Кардинал Бечиу е на 76 години, което му позволява да участва в конклава, тъй като според правилата само кардинали под 80 години имат право да гласуват за папа. Към момента 135 кардинали отговарят на този критерий.
Случаят поставя под въпрос какво точно означава понятието "неизбирател" и дали лишаването от привилегии без формално отстраняване от Колегията на кардиналите е достатъчно основание за недопускане до най-сакралния процес в Католическата църква — избора на папа.
Случаят с кардинал Джовани Анджело Бечиу предизвиква допълнително внимание, тъй като не е първият кардинал, чието участие в църковния живот е било ограничено или отнето заради скандали. В последните години двама други високопоставени кардинали също бяха отстранени от своите функции, като и двамата вече са покойници.
Първият е Теодор Маккарик, бивш архиепископ на Вашингтон, който стана първият кардинал в съвременната история, изгонен от свещеническия сан за сексуални злоупотреби.
През 2019 г. той бе официално отстранен от всички духовни длъжности и духовният му сан бе отнет, като той стана обикновен гражданин.
Папа Франциск взе това решение след разследване, установило, че е Маккарик извършил сексуални посегателства срещу малолетни и срещу млади свещеници. Маккарик почина тази година на 94-годишна възраст.
Вторият е Кийт О'Брайън, шотландски кардинал и бивш архиепископ на Сейнт Андрюс и Единбург.
През 2013 г., точно преди избора на папа Франциск, той се отказа от участие в конклава след обвинения в неподходящо сексуално поведение спрямо млади духовници. По-късно О"Брайън призна част от обвиненията и се оттегли от публичния църковен живот. Умерено изолиран от Светия престол, той остана кардинал, но без право да гласува. Почина през 2018 г. на 80-годишна възраст.
Тези прецеденти подчертават сложността около това как се прилага отнемането на правата и привилегиите на кардиналите, особено когато не е налице официално изключване от Колегията. В случая с Бечиу, подобно на О"Брайън, липсва ясно формално отстраняване, което създава канонично и процедурно напрежение в навечерието на новия конклав.