А дано, ама надали: Чинията на Бузлуджа става ултра луксозен хотел?
Проектът щял да се реализира на 23 август 2031 г.

Легендарната „летяща чиния” на Бузлуджа да се превърне в елитен хотел от веригата Autograph Collection на Marriott International. Тази новина се върти от няколко часа в онлайн пространството и всява смут в средите на социалистите, защото е публикувана в навечерието на техния празник 1 август, когато се отбелязват 134 години от организирането на социалистическото движение в България.
На тази дата хиляди социалисти се отправят към свидното място в Стара планина.
Според публикацията, която за по-запознатото око изглежда генерирана от изкуствен интелект,
световният гигант е готов да инвестира над 160 млн.лв., а моделът ще е на принципа на 35-годишна концесия – без продажба на монумента и в съответствие със Закона за културното наследство. Планът бил инвестицията да открие 180 нови работни места и да привлича годишно най-малко 60 000 гости.
Така Летящата чиния, която преди да бъде затворена за широката публика се бе превърнала в атракцион за фото и видео ентусиасти и влогъри, ще се превърне в бутиков хотел. Щяла да разполага със Sky-bar 360-градусова панорама, спа център и мемориална галерия, а уникалния дизайн щял да запази цялостния силует на сградата.
Проектът бил предаден в ръцете на международни архитекти и инженери. Избраната дата за евентуалното рязане на лентичката на хотел „Бузлуджа” също не е случайна – 23 август 2031 г., когато се навършват точно 50 години от откриването на паметника през 1981 г. по повод 1300 години България.
„Новината“ се разпространява мълниеносно и от сериозни хора – политици и икономисти. Идеята не е никак лоша, предвид окаяното състояние на съоръжението, за което община Габрово няма никакви средства, а държавата още повече. В същото време обаче, според юристи, Законът за културното наследство не позволява реализирането на подобна идея.
А ето как изглежда паметникът "Бузлуджа в момента: