Адв. Людмил Рангелов пред Lupa.bg: Властта не може да се справи с бежанците

Увеличаването на присъдите на каналджиите няма да намали мигрантския поток, убеден е правозащитникът

Политика
17:30 - 25 Ноември 2022
3799
Адв. Людмил Рангелов пред Lupa.bg: Властта не може да се справи с бежанците

Призивът на вътрешния министър Иван Демерджиев да се завишат наказанията за превоз на незаконно влезли в страната мигранти е признак за немощ на държавата да се справи с бежанската вълна. Ако през страната са минали през деня 10 групи от бежанци, а полицията е заловила само една, това не мотивира, така наречените каналджии да се откажат. Това заяви пред Lupa.bg адв. Людмил Рангелов.

Властта много е закъсняла с борбата с незаконно преминаващите през страната хора. Тепърва полицаите ще се обучават как да боравят с лентите с шипове. С тях също трябва да се работи според правилата, защото може да предизвика голямо произшествие, предупреди правозащитникът.

От БСП поискаха до 20 години затвор, до 100 000 лв. глоба и отнемане на цялото имущество на хората, подпомагали нелегалната миграция. Според правозащитникът обаче наказанията няма нужда да бъдат променяни, тъй като те са достатъчно високи.

„Наказанието за каналджиите в определени случаи е от 1 до 10 г., глоба от 10 до 30 хиляди лева и конфискуване на части или на цялото имущество, ако:

- през границата е преведено лице, ненавършило 16 г.

- преведеният през границата не е български гражданин и ако е използвано моторно превозно средство.

Ако превеждането е извършено от организирана група, тогава наказанието също е от 1 да 10 г.  А ако се докаже, че граничари или други длъжностни лица са подпомогнали трафика, тогава наказанието е от 3 до 12 години”, обясни адв. Рангелов.

Попитан в кои случаи каналджията получава условна присъда, както сириецът Масуд Абдо, причинил смъртта на двама полицаи при гонка в Бургас, адвокатът отговори: „Той трябва да бъде съден за причиненото много тежко ПТП. Иначе няма предварително определени случаи за такава присъда. Но когато съдът прецени, че може да бъде наложено наказание от 3 години и под 3 г. лишаване от свобода, то тогава той може да отложи изпълнението на наказанието. Обвиняемият може да сключи споразумение с прокуратурата и тогава е възможно да получи и под минималното наказание от 1 година – например 8 или 6 месеца условно.

"Ако едно лице е неосъждано и това му е първото престъпление, то тогава съдът обикновено отлага изпълнението на наказанието. В този случай лицето е по-добре да остане под напрежението на изпитателния срок, отколкото да влезе в затвора, където по-трудно ще се превъзпита. Повечето хора с условна присъда престават да се занимават с подобна дейност, но идват други, които не са осъждани”, категоричен е правозащитникът.

 „Когато на нелегалните мигранти се помага у нас било с подслон, храна, превоз и пр., тогава наказанието е лишаване от свобода до 5 години. Съдът взема под внимание дали е използвано моторно средство, дали е застрашен човешки живот и др., тогава присъдата е от 1 до 6 години. Когато подпомагането е извършено на повече от едно лице, присъдата също е от 1до 6 г.”, обясни адвокатът.