Акад. Петър Иванов пред Lupa.bg: Аспаруховият мост е световен шампион по самоубийства

Най-много хора се хвърлят от високо, обясни ученият

Крими
17:00 - 04 Юни 2024
15757
Акад. Петър Иванов пред Lupa.bg: Аспаруховият мост е световен шампион по самоубийства

ТТрагедия се разигра рано тази сутрин във Варна. Мъж е скочил от Аспаруховия мост и е загинал на място. Инцидентът е станал в 6:3О часа. Самоубиецът е на 48 години. Преди по-малко от два месеца на същото място загина 23-годишен младеж. Според статистиката Аспаруховия мост е най-предпочитаното място за самоубийства в страната. Над 50 души годишно се хвърлят от най-високия мост в страната. 

За сравнение от моста Голдън гейт в Сан Франциско скачат по около 40 души. Там властите решиха да вложат милиони долари в предпазни мрежи, за да се преборят с негативната тенденция. В нашата морска столица няма такива планове.

„16 българи на денонощие правят опит да отнемат собствения си живот, и 5-6 от тях, уви, успяват. Значи, на всеки 90 минути, на всеки час и половина, един човек у нас прави суициден опит, а на всеки 4 ча̀са един самоубиец постига целта си да прекъсне сам живота си, включително и с автомобилна катастрофа по пътищата”. Това обясни пред  Lupa.bg акад. Петър Иванов,  директор на Демографския институт към Българска академия на науките и изкуствата (БАНИ). 

По думите му повечето от самоубийците (55%) се хвърлят от високо, този начин все повече се използва, самозастрелват се 14%, обесват се 10%, отравят се 9%, ползват нож или друго режещо средство 7%, хвърлят се под движещо се транспортно средство 3%, самозапалват се 1%, други начини – 2%.

Очертават се няколко зловещи тенденции: 1.) Рязко нараства броят на суицидните опити; 2.) Намалява средната възраст на самоубилите се българи; 3.) Нараства съотношението между броя на успешно реализираните самоубийства и броя на опитите за самоубийства, в ЕС съотношението е между 1:8, а у нас то става 1:4, даже 1:3, което говори за категорична суицидна решителност; 4.) Налице е и тенденция за съчетаване на самоубийството с убийство на друг човек (суицид плюс хомицид) и т.н., посочи акад. Петър Иванов. 

По данни на Демографския институт числата в суицидната сфера всъщност са други: около 6 000 души у нас всяка година правят суициден опит, обикновено научаваме за малка част от тях, и при тези опити успяват да се самоубият около 1 600 опитали се.