Акад. Петър Иванов пред Lupa.bg: Защо заплатата на патриарха е 12 000 лева, а на отците пенсионери 300 лв.?
Положението на пенсионираните университетски преподаватели и учители е като в църквата, сравни ученият

Дискриминират се преподаватели в университетите и на учители в училищата. Пенсиите на стотиците хиляди пенсионирани университетски преподаватели и пенсионирани учители си остават същите, без изменение. Нещата са подобни и в Св. българска православна църква: патриархът ни си увеличил заплатата на 12 000 лева месечно, при положение че пенсионираните ни отци свещеници получават комично ниски пенсии от по 200-300 лева, значи 60 пъти по-малко. Това обясни пред Lupa.bg акад. Петър Иванов, директор на Демографския институт към Българска академия на науките и изкуствата (БАНИ) и доктор и професор по социална психология.
Патриарх Даниил
"Минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища вече е 2780 лева. По този начин действащата в момента заплата на работещите в момента университетски преподаватели се повишава с 264 лева, което е ръст от 10,5%. Точно по същия начин стоят нещата и в учителската професия; учителските заплати от 1 март тази година също са значително увеличени. В зависимост от длъжността и степента на кариерно развитие минималната учителска заплата варира от стартовата 2131 лева до 2665 лева.
Тъй като става дума за хора с еднакъв професионален статут - "университетски преподавател" или "учител", - но с различна възрастова определеност, то нееднаквото им третиране по отношение на месечните им доходи, основано на признака "възраст", съгласно чл. 4, ал. 3 от Закона за защита от дискриминация (ЗЗДискр), представлява непряка дискриминация. Неувеличаването на доходите (пенсиите) на пенсионираните университетски преподаватели по реципрочен на 10,5-те процента увеличение на доходите само на работещите университетски преподаватели, както и неувеличаването по реципрочен начин на пенсиите на пенсионираните български учители фактически е поставяне на лица в по-неблагоприятно положение в сравнение с други лица на основата на признака "възраст". Това се осъществява чрез привидно неутрална разпоредба и неутрален критерий - "възраст", без това да е обективно оправдано с оглед на законова цел и без средствата за постигане на тази цел да са подходящи и необходими.
Става така, че само поради разлика във възрастта на хора с един и същ професионален статут - "университетски преподавател" и "учител" - се отказва еднакъв относителен размер в проценти на увеличаване на получаваните заработени от тях месечни доходи - работна заплата, пенсия. Пенсиите на университетските преподаватели и на учителите в Република България са заработени от тях по време на многогодишния им трудов стаж, като това е ставало чрез внасяните суми от месечните им заплати за задължителните осигурителни вноски за фонд „Пенсии”. Като имаме предвид най-ниската в Европа продължителност на живота на българите и най-малкото години на получаване на пенсия при българина въобще, очевидно е, въпросният фонд "Пенсии", ако от него не се краде, би трябвало да е достатъчен и предостатъчен за увеличаване и на пенсиите на въпросните професионални категории", посочи ученият.
Той ще подаде сигнал до Комисията по защита от дискриминация с искане за предотвратяване на дискриминирането на пенсионираните университетски преподаватели и учители в българските училища. Сигнал ще подаде и в Европейската комисия и в Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
"Малтретирането, дискриминирането и тормоза на възрастните хора, на пенсионерите, съставляват една от най-гадните, срамни и абсурдни обществени практики в България", заяви акад. Петър Иванов.