Актьори и зрители се впускат във вихрена "Фиеста" в Народния театър

Авторският спектакъл на румънската режисьорка и хореографка Андреа Гаврилиу се случва във фоайето на първия етаж, което вече се нарича сцена "Музите"

Топ
15:45 - 28 Октомври 2022 (обновена)
3342
Актьори и зрители се впускат във вихрена "Фиеста" в Народния театър

Премиерният спектакъл на Народния театър "Фиеста" ще въвлече в едно вихрено изпълнение не само актьорите, които участват в него, но и зрителите. Режисьор на нестандартния театрален проект е румънската режисьорка и хореографка Андреа Гаврилиу. Премиерата на спектакъла e на 2 ноември. 

С "Фиеста" ще бъде открито и най-новото театрално пространство в Народния театър – сцена „Музите“. Ситуирана в бароковата атмосфера на фоайето на Първи балкон, сцената ще дава възможност за уникално съпреживяване и близък контакт на зрителя с театралното действие.

Началният час на постановката също е необичаен - от 22 или от 23 часа, когато фоайето ще може да бъде ползвано свободно след края на другите спектакли, които се играят на Голяма сцена. В понеделник, когато по традиция в Народния не се играят представления, "Фиеста" ще започва в 19 часа.

„Както и самото заглавие издава без да се притеснява, пърформансът се отнася за едно празненство. Но поводът е без значение, важното е личното преживяване на всеки отделен зрител. Всеки е свободен да разпознае себе си, някой друг, или обществото като цяло по време на този празник.

Нестандартното пространство, в което се случва действието – фоайето на първи етаж на Народния театър – предоставя необходимите условия за така нужната близост между публиката и представлението, за да има тя по-директен достъп (буквално) до приключението, в което ще я потопим. По този начин зрителите няма да бъдат само наблюдатели в мрака, а ще имат възможността да станат активна част от това енергично преживяване", споделя режисьорката Андреа Гаврилиу. Тя е и хореограф на спектакъла. 

Сценографията е на Андрееа Сандулеску, музиката на Михай Добре, а в спектакъла на тромпет свири Себастиан Бурнечи.

Във "Фиеста"-та се впускат актьорите Явор Вълканов, Пламен Димов, Снежина Петрова, Кире Гьоревски, Надя Керанова, Йоана Титкова, Елена Иванова и Асен Данков.

"За мен като творец, този пърформанс е съставен от множество предизвикателства: отделянето от „черната кутия“, 59 минутен саундтрак, който те оставя без дъх от край до край, присъствието на 8 изпълнители на сцената през цялото време, детайлно изградените преходи от уравновесеност/контрол/самоосъзнатост към отприщване/огрубяване/изпадане в транс. Всички тези прилагателни не целят да осмеят или да посочат с пръст обществото, защото всеки зрител има пълната свобода да изведе свой собствен смисъл и още по-важното, да оцени артистичността, зад тях. 

„Фиеста“ е физически театрален пърформанс, който използва максимума от всяка секунда в своята сложна движенческа партитура. Няма изречени реплики, които да обяснят случващото се, това се прави само чрез актьорската телесност. По този начин публиката ще възприема случващото се не само чрез интелекта си, но и чрез своята интуиция и чувствителност“, казва Андреа Гаврилиу.

Андреа Гаврилиу е родена на 2 септември 1985 година в румънския гград Сфънту-Георге. През 2008 г. завършва актьорско майсторство в театралния и кино факултет на университета в Клуж-Напока. До 2014 г. работи като актриса в „Младежки театър“ на Пятра Нямц. 

През 2013 г. получава магистърска степен по хореография в университета за театрално и филмово изкуство „Йон Лука Караджале“ в Букурещ. Режисира, хореографира и участва в дипломния си спектакъл „Зик Зак“, танцов спектакъл, който бързо придобива популярност в Румъния и чужбина. Понастоящем е хореограф в националния театър на Клуж-Напока „Лучиан Блага“, доктор по театрални и сценични изкуства и преподавател по сценично движение в университета за театрално и филмово изкуство „Йон Лука Караджале“ в Букурещ.

Работата ѝ включва множество колаборации с театрални и оперни режисьори в качеството на хореограф и изпълнител. Въпреки това, основният ѝ интерес остава в полето на театъра на движението и популяризирането на този жанр в румънските културни среди и в чужбина. 


Снимки: Стефан Н. Щерев