Алок Шарма: Изпращаме въглищата в историята
Преговорите на ООН за климатичните промени в Глазгоу завършиха снощи с глобално споразумение

Споразумението за постепенно намаляване на производството на енергия от въглища, постигнато в последния момент на Конференцията на ООН за климатичните изменения в Глазгоу, не е провал, а историческо постижение, заяви пред Би Би Си председателят на COP26 Алок Шарма.
"Не се отказахме от целта за ограничаване на глобалното затоплянето до 1,5 градуса, приключихме Парижкото споразумение, което в продължение на шест години се изплъзваше на света, направихме това по време на британското председателство, и осигурихме повече пари за страните, изпитващи най-силно ефекта от климатичните промени. Смятам, че можем да кажем, че сме на път да изпратим въглищата в историята," изтъкна Шарма.
Преговорите на ООН за климатичните промени в Глазгоу, Шотландия завършиха снощи с глобално споразумение, което има за цел поне да запази живи надеждите за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий и по този начин да се запази реалистичния шанс за спасяване на света от катастрофални климатични промени.
Резултатите от сделката включват увеличаване на целите за намаляване на емисиите до 2030 г., започвайки от следващата година, "за да се поддържа жива целта на Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий". Освен това сделката също така удвоява финансирането за развиващите се страни, за да се адаптират към изменението на климата до 2025 г.
Според споразумението до края на следващата година страните трябва да се ангажират твърдо със съкращаване на емисиите на вредни газове до 2030 година.
Делегатите на срещата също така бяха натоварени със задачата да намерят финансиране за държавите, които са най-застрашени от свързани с климата засушавания, наводнения и бури, предизвикани от надигащото морско равнище.
Наблюдателите обаче казаха, че споразумението е далеч от това, което е необходимо, за да се предотврати опасно затопляне и да се помогне на страните да се адаптират или да възстановят щетите от бедствията, които вече се разгръщат в световен мащаб.
Окончателният текст на споразумението призова държавите да ускорят усилията си за "прекратяване" на нефилтрираните въглища и „поетапно премахване“ на неефективните субсидии за изкопаеми горива.
Текстът съдържа споменаване, безпрецедентно на това ниво, на изкопаемите горива, които са главният виновник за глобалното затопляне и които дори не са споменати в Парижкото споразумение.
Формулировката бе смекчена във версиите и до последната минута преди приемането в пленарна зала, по настояване на Китай и в частност Индия. Окончателната версия призовава към „засилване на усилията за намаляване на въглищата без системи за улавяне (CO2) и постепенно премахване на неефективните субсидии за изкопаеми горива“.
Споразумението също така призова всички страни да ускорят намаляването на емисиите си, като представят нови национални планове до 2022 г., три години по-рано от договореното в Париж.
На снимката: Председателят на конференцията на ООН по климата (COP26) Алок Шарма