Американците и израелците са най-застрашени от безработица
Безработицата на младите в германия е една от най-ниските в света
Жителите на Съединените щати и Израел са най-застрашени от бедност, казват експертите от фондацията „Бертелсман“. Проучването отбелязва, че в Германия безработицата сред младите е една от най-ниските в света.
Въпреки подобрението на пазара на труда, рискът от бедност в много индустриализирани страни не намалява. Това заключение се съдържа в изследването "Индекс на социалната справедливост" на германската фондация „Бертелсман“, резултатите от което са публикувани в четвъртък, 5 декември. Почти десет години след началото на световната финансова криза средният процент на безработица в около 41 държави от ЕС и ОИСР за първи път спадна малко под нивото преди кризата от 2008 г.
Въпреки това в 25-те изследвани страни рискът от бедност остава непроменен или дори увеличен.
Експертите на фонда нареждат сред тези, които са потенциално изложени на риск от бедност, хората, които имат по-малко от половината от средния доход във всяка конкретна страна. По-конкретно, според проучването, най-добрите възможности за избягване на проблеми са в северните страни като Исландия, Норвегия, Дания и Финландия.
Германия е на десето място в този списък, Великобритания - 11-то, Франция - 15-то. В края на списъка е САЩ (36-то място), следвана от Чили, България, Румъния, Турция и Мексико. Освен това хората в Израел (17,9 процента от населението) и САЩ (17,8 процента) са най-застрашени от бедност.
Сравнително доброто място на Германия в този списък се основава предимно на успешни показатели на пазара на труда, отбелязва проучването. В допълнение към намаляващия общ процент на безработица в Германия, младежката безработица е една от най-ниските в света - 6,2 процента.
В същото време, въпреки че като цяло нивото на заетост от 2013 г. до 2018 г. се увеличава от 73,5 на 75,9 процента, рискът от бедност за гражданите на Германия за същия период се увеличава от 9,4 на 9,8 процента. Рискът от бедност за възрастните хора в Германия е 9,7 процента, най-високото ниво за десет години. Освен това рискът от бедност сред децата и юношите е 7,6 процента.